Gazze'de bir milyondan fazla Filistinli şu anda yerinden edilmiş durumda; Arap ülkeleri neden kapılarını açmıyor?

Arap ve Müslüman devletlerin katıldığı yakın tarihli bir zirve, İsrail'in Hamas'a karşı savaşını kınadı ancak Gazze'deki sivil nüfusa geçici de olsa barınak sağlama konusunda yetersiz kaldı.

Gazze'de bir milyondan fazla Filistinli şu anda yerinden edilmiş durumda; Arap ülkeleri neden kapılarını açmıyor?
Gazze'de bir milyondan fazla Filistinli şu anda yerinden edilmiş durumda; Arap ülkeleri neden kapılarını açmıyor?

KUDÜS — Geçtiğimiz hafta sonu Suudi Arabistan'ın Riyad kentinde 50'den fazla Arap ve Müslüman devletinin liderlerinin katıldığı zirvede, İsrail'in Hamas'ın 7 Ekim katliamının ardından Gazze'deki askeri tepkisi şiddetle kınandı.

Ancak toplantının nihai açıklamasında eksik olan, Filistin bölgesindeki 2,3 milyon sivil için acil bir çözüm bulunmasıydı; bunların yarısından fazlası, yaklaşık altı hafta süren çatışmaların ardından şu anda ülke içinde yerinden edilmiş durumda.

Nihai kararda "İsrail'in Gazze'ye yönelik acımasız saldırganlığına" derhal son verilmesi çağrısında bulunulmasına ve Filistinlilere insani ve mali yardım tekliflerinde bulunulmasına rağmen, hiçbir ülke 1,5 milyon Filistinli için geçici bile olsa geçerli bir çözüm sunmadı. BM'nin son rakamlarına göre şu anda Şeridi'nin güney kesiminde ülke içinde yerlerinden edilmiş siviller var.

Gazze'de ölü sayısı arttıkça binlerce sivil çatışmadan kaçmaya ve İsrail ordusunun daha güvenli olduğunu söylediği ve kamyonlar dolusu yiyecek, su ve ilacın her gün İsrail yoluyla geldiği güneye doğru yönelmeye devam ediyor. Mısır ile Refah Geçişi. BM, yalnızca geçen hafta 250.000 kişinin kaçtığını tahmin ediyor.

İSRAİL-HAMAS SAVAŞI KUVVETLİ OLARAK GAZZE'Yİ TERK ETMEYİ ONAYLAYAN 400 AMERİKALI

Bazıları neden yakınlarda Arapların olduğunu sorguladı Geçmişte diğer bölgesel çatışmalardan kaçan sivillere geçici barınak sağlayan ülkeler, Gazze'den gelen mültecilere barınma konusunu tartışmaya bile isteksiz görünüyor.

"Arap devletleri, Filistin meselesine ilişkin tutumları konusunda tarihsel olarak bölünmüş durumdalar. İnsanlar ve diğer birçok önemli sorun," Barış İletişim Merkezi'nin kıdemli uzmanlarından Ahed Al-Hindi, Fox News Digital'e söyledi. "Bu devletler Filistin halkıyla dayanışmayı projelendirse de, en etkili eylem planı konusunda farklı görüşlere sahipler."

"Arap Körfezi, Ürdün, Fas ve Mısır da dahil olmak üzere bazı ülkeler, Diplomasi yoluyla gerçekleştirilebileceğine inandıkları iki devletli çözüm. Buna karşılık İran ekseni, İsrail'i yok etme ve nehirden denize uzanan bir Filistin devleti kurma ideolojisini benimsiyor."

Al-Hindi şöyle konuştu: Çoğu İsrail'le diplomatik bağları olan ılımlı devletlerin bile Gazze'deki sivil nüfusa yardım etmek için pratik adımlar atmamasının temel nedeni, Hamas'tan ve onun hedeflerinden hoşlanmamalarıdır."

" Sonuç olarak pek çok Arap ülkesi, örgütün neredeyse bir nesildir Gazze'de hüküm sürdüğü göz önüne alındığında, Gazzelilere yardım etmenin yanlışlıkla Hamas'a fayda sağlayabileceğinden endişe ediyor" dedi ve şöyle devam etti: "Hamas, Müslüman Kardeşler ve Müslüman Kardeşler'in bir ağ bağlantılıdır. her Arap hükümdarına karşı çıkıyor. Bu durum, söz konusu devletler için önemli iç riskler oluşturmaktadır."

GAZZE'LİLER, BÖLGEDE BARIŞ İSTEKLERİ ORTAsında HAMAS'IN VAHŞETİNDEN BAHSEDİYOR

"GAZZE'NİN İDEOLOJİLERİ Müslüman Kardeşler, Arap monarşilerinin devrilmesini ve İran'a benzeyen ancak Sünni cihatçılığın bayrağı altında faaliyet gösteren Sünni devrimci bir İslam cumhuriyetinin kurulmasını savunuyor." diye ekledi Al-Hindi. "Hamas, İran'ın ajanı olarak hizmet ettiğinden beri Bu durumun Arap hükümdarları için ek bir tehlike oluşturmasına rağmen, bu ulusların çoğunluğu Gazze'ye yapacakları yardımın Hamas'ın eline geçebileceğinden endişe ediyor."

Her iki tarafta İsrail'e komşu olan iki Arap ülkesi, Mısır ve Ürdün. - Her ikisi de, Ürdün'de zaten büyük bir Filistin nüfusuna sahip olmasına ve Mısır'ın geniş ve seyrek nüfuslu Sina Yarımadası'nın şu anda binlerce Filistinlinin bakımını üstlendiği yerden sadece birkaç mil uzakta olmasına rağmen, Gazze'den herhangi bir sayıda Filistinliye sığınma teklif etmeyi açıkça reddetti. uluslararası yardım kuruluşları.

Bu ayın başlarında Mısır Başbakanı Mostafa Madbouly, ülkesinin topraklarını ve egemenliğini ne pahasına olursa olsun koruyacağını söyleyerek yerinden edilmiş Filistinlilerin Sina çölüne yeniden yerleşmeleri yönündeki çağrıları reddetti. Onun yorumları, İsrail ordusu Hamas'ı yok etmeye çalışırken Şerit sakinlerinin Sina'daki çadır kentlere tahliye edilmesini öneren bir İsrail istihbarat belgesinin ortaya çıkmasının ardından geldi.

"Milyonlarca hayatı feda etmeye hazırız. Madbouly yakın zamanda yaptığı bir konuşmada, bölge barışını garanti altına alacak tek kapsamlı kararın İsrail ile Filistinliler arasındaki iki devletli çözümün olduğunu savunarak topraklarımızı her türlü tecavüzden koruyacağız" dedi.

Hussain Abdul-Hussain, Demokrasileri Savunma Vakfı'ndan bir araştırma görevlisi, Fox News Digital'e böyle bir çözümün savaşın başlangıcında uluslararası toplum tarafından duyurulması gerektiğini söyledi.

"Washington insani argümanı öne sürmeliydi, Sina'da Gazzeli mülteciler için bir kampın finansmanına yardım etti ve savaşın bitiminden sonra geri dönüşlerini garanti etti" dedi. "Bu, Mısırlıları onları almaya ikna ederdi."

Yine de, dedi Abdul-Hussain, hem Ürdün'ün hem de Mısır'ın da kendi işleri var...

Duygu Dökümü

Wardruna - Raido | Einar'ın Terkedişi

5 dakikalık bir kliple ne anlatılabilir? Eğer Türkiye'deki pop kliplerine bakarsak çıplaklığın ve sahte zenginliğin para kazandırma...

Haberler

ABD Alev Alev! 10 Maddede George Floyd Olayının Perde Arkası

ABD'de son dakika, son durum. George Floyd da kim? Erdoğan George Floyd olayına ne dedi? Trump gizli ırkçı mı? Amerika'ya neler oluyor?...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; gazze, filistin, israil, arap, müslüman kardeşler, yerinden edilmiş, hamas ve ülke kavramlarını ele aldı, haberler odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.