Depremden etkilenen Nepal köylerinde hayatta kalanlar enkaz altından eşyalarını kurtarırken yardımlar damlıyor

Nepal'in kuzeybatısındaki depremde 157 kişi öldü ve çok sayıda kişi de yaralandı. Yetkililer yardım çabalarını organize etmek için çabalarken Jajarkot bölgesindeki dik yamaçlarda heyelanı tetikledi.

Depremden etkilenen Nepal köylerinde hayatta kalanlar enkaz altından eşyalarını kurtarırken yardımlar damlıyor
Depremden etkilenen Nepal köylerinde hayatta kalanlar enkaz altından eşyalarını kurtarırken yardımlar damlıyor

KATHMANDU, Nepal (AP) — Nepal'in kuzeybatı dağlarındaki köyleri yerle bir eden depremden sağ kurtulanlar, yardım uzak bölgeye damlarken Pazartesi günü yıkılan evlerinin enkazında kurtarılabilecek eşya aradılar.

Cuma günü nispeten sığ olan 5,6'lık sarsıntı, gece yarısından hemen önce vurduğunda 157 kişiyi öldürdü, çok sayıda kişiyi yaraladı ve binlercesini evsiz bıraktı, Jajarkot bölgesinin merkezinde dik yamaçlı bir alanda toprak kaymalarına ve evlerin çökmesine neden oldu. Bölge, başkent Katmandu'nun yaklaşık 400 kilometre (250 mil) kuzeydoğusunda yer alıyor.

NEPAL'DEKİ 5,6 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREM KAYALARI, KOMŞU HİNDİSTAN'DA HESLENDİ

" Sanki dünya çökmüş gibi hissettim ve hayatta kalan ve yardım edebilecek birilerinin olup olmadığından emin değildim" diyor evlerinin tavanı düşüp onları gömdüğünde ailesiyle birlikte uyuyan Mina Bika.

Kocası ağır yaralanarak Surkhet kasabasındaki hastaneye kaldırılırken kendisi ve çiftin iki oğlu sadece hafif yaralandı.

Yetkililer Pazartesi günü yiyecek, çadır ve ilaç getirme çabalarıyla harekete geçti ve çoğuna yalnızca yürüyerek ulaşılabilen uzak köylere diğer malzemeler. Depremin yol açtığı heyelan nedeniyle yollar da kapandı. Askerlerin tıkanmış yolları açmaya çalıştığı görüldü.

Öğleden sonra, insanlar güvenlik için çabalamaya sevk eden 5,3 büyüklüğündeki artçı şokla yer tekrar sarsıldı.

Kurtarma ve arama ekipleri, hayatta kalanları kurtarmak, yaralıları tedaviye ulaştırmak ve cesetleri aramak olan görevlerinin ilk kısmı sona erdi.

"Şimdi yardım malzemeleri dağıtmak, yardım almak için çalışmalarımızın ikinci aşaması üzerinde çalışıyoruz. Hükümet yetkilisi Harish Chandra Sharma Pazartesi günü yaptığı açıklamada, "köylülere bilgi veriyoruz ve aynı zamanda hasarlarla ilgili ayrıntıları topluyoruz" dedi.

Nepal'in Katmandu'daki Ulusal Acil Durum Operasyon Merkezi, öldürülen 157 kişinin yanı sıra şunları söyledi: en az 256 kişi yaralandı ve 3.891 ev hasar gördü.

Chepare'de köylüler Pazartesi günü evleri olan kaya ve kütük yığınlarının arasından kurtarabilecekleri bir şey arıyorlardı.

Nirmala Sharma harap olmuş evini işaret ederek, "Bize ait olanların çoğu enkaz altında, tüm yataklarımız, kıyafetlerimiz, ne kadar mücevherimiz ve paramız varsa hepsi orada" dedi.

Pazar gecesi bir çadır ve biraz yiyecek aldıklarını söyledi. Yetkililer köyde birkaç gün yetecek kadar pirinç, yağ, hazır erişte ve tuz dağıttı.

Şanslı bir azınlık için geçici barınaklar için branda ve plastik örtüler yapılırken, diğer binlerce kişi de üçüncü geceyi geçirdi. soğukta.

B.M. Nepal gezisinden yeni dönen Genel Sekreter Antonio Guterres, ülke halkının misafirperverliğinin ve ruhunun "kalbinde taze" olduğunu söyledi. BM sözcüsü Stephane Dujarric, kurbanların ailelerine başsağlığı dilediğini ve yaralılara acil şifalar dilediğini söyledi.

"Birleşmiş Milletler, yiyecek, barınma ve sağlık hizmetleri de dahil olmak üzere hızlı yardım sağlamak için yetkililerle yakın işbirliği içerisinde çalışıyor. etkilenenlere ilaç," diye ekledi sözcü.

Jajarkot ve Rukum ilçelerindeki köylerdeki evlerin çoğu kayaların ve kütüklerin üst üste yerleştirilmesiyle inşa edildi ve depremde bunların çoğu çöktü veya ciddi şekilde hasar gördü. Betondan yapılmış birkaç bina bile hasar gördü.

Polis yetkilisi Binod Majhi, Pazartesi günkü artçı sarsıntının paniğe yol açtığını ancak herhangi bir can kaybı yaşanmadığını, yalnızca zaten hasar görmüş olan birkaç yapının tamamen çöktüğünün bildirildiğini söyledi. Sarsıntının muhtemelen pek çok kişiyi dördüncü geceyi açıkta geçirmek zorunda bırakacağını ekledi.

Pazar günkü Kabine toplantısının ardından İletişim Bakanı Rekha Sharma gazetecilere, gıda tedariki ve geçici barınaklar kurmanın asıl odak noktası olduğunu söyledi. Şu an için hükümet çabalarının yanı sıra hasarlı evlerin yeniden inşa edilmesine yönelik planlar üzerinde de çalışılıyor.

Cuma gecesi deprem, 800 kilometreden (500 mil) uzaktaki Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de de hissedildi.

Dağlık Nepal'de depremler yaygındır. 2015 yılında meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki deprem yaklaşık 9.000 kişinin ölümüne ve yaklaşık 1 milyon yapının hasar görmesine neden oldu.

Kuşlar

Evcil Kuşlar için Doğal Ev Yapımı Mama Tarifleri

Evcil hayvanlarımızın sağlıklı beslenmesi onların uzun ve mutlu bir hayat sürmeleri için çok önemlidir. Marketlerde satılan hazır...

Haberler

ABD Alev Alev! 10 Maddede George Floyd Olayının Perde Arkası

ABD'de son dakika, son durum. George Floyd da kim? Erdoğan George Floyd olayına ne dedi? Trump gizli ırkçı mı? Amerika'ya neler oluyor?...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; hasar gördü, deprem, nepal, yardım, pazartesi, evlerin, bölge ve yetkililer kavramlarını ele aldı, haberler odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.