Cumhuriyetçilerin liderliğindeki diğer eyaletler her şeyi yaparken Teksas okul seçimini engelliyor

Teksas, okul tercihini benimsemeyi reddeden Cumhuriyetçilerin kontrolündeki eyaletlerin kısa listesinde yer almaya devam ediyor.

Cumhuriyetçilerin liderliğindeki diğer eyaletler her şeyi yaparken Teksas okul seçimini engelliyor
Cumhuriyetçilerin liderliğindeki diğer eyaletler her şeyi yaparken Teksas okul seçimini engelliyor

Okul seçimi son birkaç yılda büyük bir başarı elde etti; dokuz eyalet, öğrencileri için evrensel programlar uygulamaya koydu. Teksas, inatla, ebeveynlerin çocuklarının eğitiminde karar vericiler olarak yetkilendirilmesini reddeden Cumhuriyetçilerin kontrolündeki eyaletlerin kısa listesinde yer almayı sürdürüyor.

Teksas Temsilciler Meclisi yakın zamanda okul seçeneğinin ortadan kaldırılması yönünde oy kullandı, ancak süresiz olarak değil. . Yirmi bir Cumhuriyetçi, devlet okullarına 7 milyar dolar ek finansman ayıracak ve Teksas öğretmenlerine 4.000 dolar zam sağlayacak devasa bir devlet okulu finansman tasarısı olan HB1'den eğitim tasarruf hesaplarının (ESA) çıkarılması için 84-63'lük bir oylamayla tüm Demokratlara katıldı. Meclis bu önlemleri de geçiremedi ve okul seçimi programını kaldırdıktan sonra tasarıyı komiteye geri gönderdi.

Cumhuriyetçi yasa koyuculardan oluşan bir azınlık, seçmenlerini dinlemeyi ve okul seçimini desteklemeyi reddediyor. Teksas Cumhuriyetçi ön seçmenlerinin yüzde seksen sekizi geçen yıl bağlayıcı olmayan bir okul seçimi oy pusulası teklifini destekledi. Çok sayıda anket, neredeyse tüm demografik gruplardan Teksaslıların yaygın desteğini gösteriyor.

Buna rağmen, yirmi bir Cumhuriyetçiden oluşan bir grup, parti platformlarını ve seçmenlerini azarladı. Yirmi bir Cumhuriyetçiden 18'i, ülkenin en büyük öğretmenler sendikasının Teksas üyesi tarafından desteklendi.

Daha fazla FOX NEWS GÖRÜŞÜ İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Fakat Teksas'ta okul seçimi mücadelesi henüz bitmedi. Senato, Meclisin istediği zaman ele alabileceği evrensel okul seçimi yasasını halihazırda kabul etti. Vali Abbott, Meclis uzlaşmaya varıncaya kadar özel oturumlar düzenlemeye de devam edebilir.

Hâlâ yasama seçenekleri mevcut olsa bile, Teksas'taki pek çok kişi şimdiden gelecek yıl yapılacak ön seçimleri sabırsızlıkla bekliyor ve bunun geniş etkileri olacak. Texas, Georgia ve Idaho'daki seçimler, evrensel okul seçiminin bir sonraki oturumda kabul edilip edilmeyeceği konusunda fark yaratabilir. Üç Cumhuriyetçi eyaletin üçünde de küçük bir Cumhuriyetçi grup okul seçimi yasasını engelledi. 2024 ön seçimleri, onları ortadan kaldırmak için bir sonraki fırsat.

TEXAS HOUSE'UN OKUL SEÇİMİNİ REDDETMESİ 'ÖZEL ÇIKARLARIN TARAFINDAN BAHANE'

İçinde Teksas'ta seçim baskısı artıyor. Okul seçimi zafere on üç oy uzaktaydı ve şimdiden okul karşıtı seçim görevlilerinin on iki rakibi adaylıklarını açıkladı. Birçoğu Vali Abbott, Senatör Ted Cruz ve Teksas'taki diğer siyasi güçlerin desteğini alacak.

Okul seçimi grupları da mücadeleye katılmaya hazır. Geçtiğimiz yıl kuruluşumuz, okul seçiminin tarihi genişlemesine bir yıl daha zemin hazırlamak için ülke çapında 9 milyon dolar harcadı ve 368 yarıştan 277'sini %75'lik bir başarı oranıyla kazandı. Eğitimde ebeveyn haklarına karşı çıktıkları için siyasette yapılması en zor şey olan 69 görevliyi hedef aldık ve 40'ını görevden aldık. Yeni oluşturulan AFC Zafer Fonu PAC ve diğerleri Teksas temsilcilerini yakından izliyor ve biz de yakında ön elemelere meydan okuyanları desteklemeye başlayacağız.

Teksaslı bir aday bu dersi bu ayın başlarında House District 2 için yapılan özel seçimlerde zaten öğrenmişti. Okul seçimine açıkça karşı çıkan tek Cumhuriyetçi aday olan Heath Hyde ikinci tura kalmayı başaramadı. Kalabalık bir alanda, oyların üçte ikisinden fazlası okul seçimi adayları tarafından kazanıldı.

Yoğun seçim baskısı bazı Cumhuriyetçilerin bu oturumu tekrar denemesine neden olabilir veya okul seçimi karşıtı güçler sağlam durabilir. Diğer eyaletler, eğitim özgürlüğünü engellemeye devam etmeleri halinde yeniden seçilme olasılıklarının çok daha kötüleşeceğini gösterdi.

Bu durum, ulusal okul tercihi savunucularına aşinadır. 2022 baharında Iowa Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçilerinin benzer bir meydan okuması, Vali Kim Reynold'un mütevazı okul seçimi önerisini engelledi. Tasarı Iowa'lıların açık isteklerine meydan okuyarak başarısız oldu ve bu nedenle Vali Reynolds, ön seçimler sırasında okul seçimine karşı çıkan milletvekillerini agresif bir şekilde hedef aldı.

İnatçı görevdekileri görevden aldıktan sonra, Vali Reynolds ve Iowa Yasama Meclisi hızla çok daha büyük bir tasarıyı kabul etti. ve daha güçlü okul seçimi programı. Sadece birkaç bin çocuğun okul seçimine uygun hale gelmesi yerine, Iowa'daki her çocuk üç yıl içinde bu seçeneğe sahip olacak. İronik bir şekilde, okul seçimine karşı çıkanların geçen yıl daha küçük bir yasa tasarısını geçirmeleri daha iyi olurdu.

Kırsal Cumhuriyetçiler, yalnızca okul seçimini değil, aynı zamanda devlet okulları için milyarlarca dolarlık fonu ve Teksas öğretmenlerine yapılan zamları da reddetmek için Demokratlara katıldı. Gelecek yasama oturumlarında bu ölçekte bir uzlaşma masada olmayabilir. Meclis üyeleri henüz fırsat varken anlaşmayı önlerine almalı.

HB1'in ve okul seçiminin reddedilmesi büyük olasılıkla dar görüşlü bir strateji olacaktır. Diğer eyaletler zamanla ebeveynlerin ve eğitim özgürlüğünün kazandığını gösterdi. Cumhuriyetçilerin kendi parti platformlarına oy vermesi yeterli…

Eleştiri Köşesi

Hamas saldırılarının ardından New York'ta Broadway ve 51....

Hamas'ın İsrail'deki terör saldırıları ve sonrasında yaşananlar, dünyaya yakın geçmişteki en kasvetli haftalardan birini yaşattı....

Eleştiri Köşesi

Biden Takımı, giderek tehlikeli hale gelen bir dünyada...

Amerika'nın düşmanları gün geçtikçe güçleniyor ama Biden yönetiminden gördüğümüz tek tepki zayıflık. Beyaz Saray ekibi yüzleşmek değil,...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; okul seçimi, seçimi, teksas, cumhuriyetçi, seçim, yasa, meclis ve eyaletler kavramlarını ele aldı, eleştiri köşesi odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.