Arjantin'deki başkanlık ikinci tur seçimlerinde oylama başlıyor, Trump'a hayran popülist Milei'yi başkanlığa gönderebilir

Arjantin'de cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde seçmenler Pazar günü sandık başına akın etti. Sergio Massa, Trump'a hayran popülist Javier Milei'ye karşı yarışıyor.

Arjantin'deki başkanlık ikinci tur seçimlerinde oylama başlıyor, Trump'a hayran popülist Milei'yi başkanlığa gönderebilir
Arjantin'deki başkanlık ikinci tur seçimlerinde oylama başlıyor, Trump'a hayran popülist Milei'yi başkanlığa gönderebilir

Arjantin'deki seçmenler Pazar günü, Güney Amerika'nın en büyük ikinci ekonomisinin sağa doğru bir değişim gösterip göstermeyeceğini belirleyecek ikinci tur başkanlık seçimi için sandık başına gidiyordu.

Popülist Javier Milei, yeni başlayan bir aday. Televizyonda konuşan bir kafa olarak başlayan Trump, sıklıkla eski ABD Başkanı Donald Trump'la karşılaştırıldı. Onlarca yıldır Arjantin siyasetinin önde gelen gücü olan Peronist partiden Ekonomi Bakanı Sergio Massa ile karşı karşıya.

Massa'nın gözetiminde enflasyon %140'ın üzerine çıktı ve yoksulluk arttı. Kendini anarko-kapitalist olarak tanımlayan Milei, devletin boyutunu küçültmeyi ve enflasyonu dizginlemeyi önerirken Massa, insanları bu tür politikaların olumsuz etkileri konusunda uyardı.

Son derece kutuplaştırıcı seçim, pek çok kişiyi zorluyor ikisinden hangisinin en az kötü seçenek olduğunu düşündüklerine karar verecekler.

ARJANTİN'Lİ JAVIER MILEI, ÜLKENİN EN BÜYÜK ÖN SEÇİM OY TOPLAYANLARI OLMAK İÇİN TRUMP'IN BAŞVURU KİTABINI KOPYALADI

Yerel siyasi danışmanlık Synopsis'in direktörü Lucas Romero, "Bu seçimde ne olursa olsun inanılmaz olacak" dedi. "Bu ekonomik bağlamda Massa'nın kazanması ya da Milei'nin Massa kadar profesyonel bir adayla karşılaşması inanılmaz olurdu."

Oy verme yerleri sabah 8'de (11:00 GMT) açıldı ve 10 saat sonra kapandı. Oylama kağıt oy pusulalarıyla yapılıyor ve bu da sayıyı tahmin edilemez hale getiriyor, ancak ilk sonuçların sandıkların kapanmasından yaklaşık üç saat sonra bekleniyordu.

Milei, ülkenin "siyasi kastını" TV'de patlatmaktan iki yıl sonra milletvekili koltuğunu kazanmaya başladı. evvel. İktisatçının sözleri geçim mücadelesi veren Arjantinliler arasında, özellikle de genç erkeklerde büyük yankı uyandırdı.

"Para her geçen gün daha azını karşılıyor. Nitelikli bir bireyim ve maaşım yeterli değil Buenos Aires'in eteklerinde yaşayan Ezeiza'dan 26 yaşındaki fizyoterapist Esteban Medina, bu hafta başında Milei'de düzenlenen bir mitingin oturum aralarında Associated Press'e şunları söyledi:

Massa, as Pek sevilmeyen bir yönetimin en önde gelen isimlerinden biri olan Trump'ın bir zamanlar zafer şansının çok az olduğu görülüyordu. Ancak Peronist partisinin ağlarını harekete geçirmeyi başardı ve ilk tur oylamada kesin bir birincilik elde etti.

Kampanyası Arjantinlileri, özgürlükçü rakibinin kilit bakanlıkları ortadan kaldırma planı ve aksi takdirde sert bir şekilde ortadan kaldırma planı konusunda uyardı. Devletin kısıtlanması, sağlık ve eğitim de dahil olmak üzere kamu hizmetlerini ve birçok kişinin güvendiği refah programlarını tehdit edecektir. Massa ayrıca rakibinin sıklıkla saldırgan söylemlerine de dikkat çekti ve onun zihinsel keskinliğini açıkça sorguladı; Milei, ilk turdan önce bazen mitinglerde döner bir elektrikli testere taşıyordu.

'ARJANTİN TRUMP' lakabıyla anılan ESKİ ROCKER, ANTİ-SOSYALİST MESAJ İLE SEÇİM HAZIRLIĞINI KAZANIYOR

GBAO anket ortağı Ana Iparraguirre, "İnsanlar değişim istediğinde Massa'nın bu seçimi kazanmak için tek şansı... bu seçimi Milei'nin başkan olmaya uygun olup olmadığına dair bir referandum yapmaktır" dedi. Stratejiler.

Milei, Massa ve müttefiklerini bir "korku kampanyası" yürütmekle suçladı ve silah kontrolünün gevşetilmesi gibi en tartışmalı önerilerinden bazılarını geri çekti. Milei son kampanya reklamında kameraya bakıyor ve seçmenlere eğitim veya sağlık hizmetlerini özelleştirme gibi bir planının olmadığı konusunda güvence veriyor.

Seçim öncesi anketlerin çoğu, bu yılki kampanyanın her adımında açıkça yanlış çıktı , iki aday arasında istatistiksel bir bağ olduğunu gösterir. İkinci turda yer almayan ilk tur adayların seçmenleri kilit rol oynayacak. Üçüncü sırayı alan Patricia Bullrich, Milei'yi onayladı.

Ekim ayında Bullrich'e oy veren 36 yaşındaki çocuk doktoru Javier Rojas, Associated Press'e Milei'den yana olduğunu söyledi ve ardından ekledi: "Eh, dürüst olmak gerekirse, bu her şeyden çok karşı tarafa verilen bir oy."

Bu kampanyanın ön plana çıkardığı acı ayrılığın altını çizen Milei, Cuma gecesi efsanevi Colón'da hem alkışlarla hem de tezahüratlarla karşılaştı. Buenos Aires'teki tiyatro.

Oylama, Milei'nin Trump ve eski Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun iddialarını anımsatan olası seçim sahtekarlığı iddiaları arasında gerçekleşti. Milei, delil sunmadan, başkanlık seçiminin ilk turunda sonucu etkileyen usulsüzlüklerin yaşandığını iddia etti. Uzmanlar, bu tür usulsüzlüklerin bir seçimi etkileyemeyeceğini ve iddialarının kısmen tabanını harekete geçirmeyi ve destekçilerini oy verme yerlerinin gözlemcisi olmaya motive etmeyi amaçladığını söylüyor.

Bu tür iddialar sosyal medyada ve Milei'de geniş çapta yayıldı. Bu hafta başında Ezeiza'da düzenlenen mitingde görüşülen kişilerin tümü AP'ye oyların bütünlüğü konusunda endişelerini dile getirdi.

Washington'dan Fernanda Buril "İstatistiksel olarak önemli hatalar göstermenize gerek yok" dedi. merkezli Uluslararası Seçim Sistemleri Vakfı, bir e-postada şunları söyledi. "Eğer yeterince çizersen...

Duygu Dökümü

Wardruna - Raido | Einar'ın Terkedişi

5 dakikalık bir kliple ne anlatılabilir? Eğer Türkiye'deki pop kliplerine bakarsak çıplaklığın ve sahte zenginliğin para kazandırma...

Politika & Siyaset

İZLE: Cori Bush'un kocası, kampanyasından aldığı binlerce...

Fox News Digital'in elde ettiği videoya göre Temsilci Cori Bush'un kocası, kampanyasından aldığı ödemeler ve komitedeki mevcut görevi...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; milei, seçim, javier milei, massa, arjantin, trump, iddia ve oylama kavramlarını ele aldı, politika & siyaset odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.