Zelenskyy, Rusya'nın Balkanlar'da 'patlama' yaratmak istediği konusunda uyardı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Rusya'nın Ukrayna'daki başarısız askeri çabalarından dikkatleri dağıtmak için Avrupa'nın sorunlu Balkanlar bölgesinde bir çatışmayı kışkırtmak istediğini iddia etti.

Zelenskyy, Rusya'nın Balkanlar'da 'patlama' yaratmak istediği konusunda uyardı
Zelenskyy, Rusya'nın Balkanlar'da 'patlama' yaratmak istediği konusunda uyardı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sorunlu Balkanlar bölgesinde çatışmayı kışkırtma arzusu olarak adlandırdığı şey nedeniyle alarm veriyor.

Ukrayna cumhurbaşkanı, Putin'in dikkatini Rusya'nın başarısız askeri çabalarından uzaklaştırmaya çalıştığı konusunda uyardı Avrupa'nın Rus kültürünün hâlâ önemli ölçüde hakim olduğu bir bölgesinde gerilimi tırmandırarak Ukrayna'ya yöneldi.

"Balkanlar'a dikkat edin. İnanın bana bilgi alıyoruz. Rusya'nın uzun bir planı var. … Eğer bizim Zelenskyy, "Ortaklar şu anda hiçbir şey yapmazsa başka bir patlama olacak" dedi.

Stratejik ordudan Rebekah Koffler, "Zelenskyy haklı. Balkanlar'da aylardır, hatta daha uzun süredir bir çatışma patlak veriyor" dedi. Fox News Digital'e konuşan istihbarat analisti ve "Putin'in Başucu Kitabı"nın yazarı. "Rusya'nın şu anda tam teşekküllü bir savaş başlatması pek mümkün olmasa da -Putin insan gücünün ve malzemesinin çoğunu Ukrayna'daki savaş alanına adadığı için- Moskova'nın Balkanlar'daki gizli istikrarsızlaştırma operasyonlarına devam edeceği neredeyse kesin." p>

ZELENSKYY'İN UKRAYNA'NIN DAHA FAZLA FONLARI HAK ETTİĞİNİ KANITLAMAK İÇİN YAPMASI GEREKEN TEK ŞEY

"Rusya, Kosova'nın bağımsızlığını tanımıyor. Yugoslavya'nın dağılması Putin'e büyük bir darbe oldu. Dolayısıyla Kosova'daki durumu tersine çevirmek onun stratejik hedefidir. Bu nedenle, özellikle ABD'nin Orta Doğu'ya aşırı odaklandığı bir dönemde, Balkanlar'da muhtemelen giderek daha fazla istikrarsızlık göreceğiz."

Rus kuvvetleri, Ukrayna silahlı kuvvetlerine karşı hızlı bir zafer bekliyordu ve çok az şey vardı. Pek çok kişi Kiev'in birkaç gün içinde düşeceğini tahmin ederken, ilk işgal sırasında halk direniş gösterdi.Yaklaşık iki yıl süren savaş sırasında Ukrayna, ABD ve NATO'nun kararlı askeri ve mali desteğiyle Rus kuvvetlerini doğuya geri itti ve fethedilen yerleri kurtardı. Birleşik Krallık tarafından sağlanan son rakamlar, 300.000'den fazla Rus askerinin öldürüldüğünü veya yaralandığını ve on binlerce kişinin firar ettiğini tahmin ediyor.

AVRUPA İLE RUSYA ARASINDA YAKALANAN SIRBİSTAN, ÜLKE'YE BİR ADIM DAHA YAKIN OLABİLİR KOSOVA İLE İLİŞKİLERİN NORMALLEŞTİRİLMESİ

Eğer Rusya, dikkatini Ukrayna'daki askeri başarısızlıklardan uzaklaştırmak için Balkanlar'da istikrarsızlık yaratmaya niyetliyse, bu, bölgedeki hiçbir gözlemci için sürpriz olmayacaktır.

"Zelenskyy kesinlikle haklı. Bölge hakkında uzman bilgisine sahip diplomatik bir kaynak, "Putin, Ukrayna'daki savaşı Rusya için varoluşsal bir mücadele olarak gördüğünden ve bunu kazanmak için hiçbir şeyden vazgeçmeyeceğinden, dikkatleri Ukrayna'dan uzaklaştırmak için dünyanın diğer yerlerinde çatışmaları kışkırtmak istiyor." dedi. Fox News Digital.

ABD, Sırbistan'ı ve diğer Balkan ülkelerini, taahhütlerini yerine getirmeleri ve AB'ye katılmaları için gerekli demokratik reformları yapmaları konusunda dürtmeye çalıştı. Bu projenin en önemli parçası, Sırbistan'ın uzun zamandır düşmanıyla ilişkilerini normalleştirmesidir. Kosova. 

Bazı gözlemciler ve politika yapıcılar, birbirini izleyen yönetimler altında ABD'nin Balkanlar'la yeterince ilgilenmediğini, çünkü odak noktasının Ukrayna'daki diğer daha acil dış politika krizlerine, İsrail'in Gazze'deki savaşına ve İsrail'in Gazze'deki savaşına kaydığını düşünüyor. Çin'in Tayvan'a karşı hırsları.

"Rusya, Balkanlar'da nüfuzunu artırma hamlelerini sürdürürken ve Rusya yanlısı partilerin hakim olduğu Karadağ'da başarıyı yakalarken, Batı ve ABD naif yatıştırma politikasını sürdürüyor. Arnavutluk'un eski ABD ve Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Agim Nesho, Fox News Digital'e şöyle konuştu: "Belgrad'a yönelik çabalar ve Sırbistan gibi bir Rus uydu ülkesini yakınlaştırma çabaları." Balkanlar stratejisi, Rusya'nın bölgedeki revizyonist projelerini hayata geçirmesine olanak tanıyor."

Batı Balkanlar çatışmaları körüklemek için verimli bir zemin ve Rusya bunu gerçekleştirecek birçok kültürel varlığa sahip. Putin, Balkan bölgesini bölünmüş halde tutarak, NATO ve AB'ye rahatça entegre olmasını engellemek istiyor.

Rusya'nın Balkanlar'la derin tarihi, kültürel ve dini bağları var ve Rusya'ya sempati duyan anlatılar sıklıkla Sırp Ortodoks Kilisesi'nden (SOC) çıkıyor. Rusya, SOC ve diğer kuruluşlar aracılığıyla, Rusya yanlısı dost medya kuruluşları ve sosyal medya aracılığıyla, başta Kosova, Bosna ve Karadağ'ın yanı sıra Sırbistan'daki etnik Sırp toplulukları olmak üzere toplumun Rus yanlısı sempatisi olan unsurlarını etkilemek için dezenformasyon yayabilmektedir. Henry'nin yardımcı araştırmacısı Helena Ivanov, "Elbette Rusya, özellikle Rusya'ya yaptırım uygulamayan Sırbistan'da hâlâ güçlü olan propaganda savaşı yoluyla nüfuzunu sürdürmeye devam ediyor." Jackson Topluluğu, Fox News Digital'e şunları söyledi.

MÜTTEFİKLER ARASINDAKİ SON SAVAŞLAR PUTİN İÇİN YENİ BAŞ AĞRISI YARATTIĞI İÇİN RUSYA'NIN ARKA BAHÇESİNDE DAHA FAZLA SORUN

Bu, Rusya ilk kez eski Sovyetler Birliği ile bağları olan bir Doğu Avrupa ülkesini istikrarsızlaştırmaya çalışmakla suçlandı…

Haberler

Lüks havayolu şirketinin uçuş görevlisi, hırsızlık çılgınlığının...

Bir Singapur Havayolları görevlisi, Japonya'daki bir mağazada hırsızlık yaptığı ve ardından kendisine karşı çıkan bir güvenlik görevlisini...

Haberler

Dünya nükleer silahların yayılmasıyla uğraşırken BM atom...

BM nükleer kurumu başkanı Rafael Mariano Grossi'ye göre, elektriğe olan talep arttıkça dünyanın nükleer enerji santrallerinin inşaatlarını...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; rusya, zelenskyy rusya, balkanlar, ukrayna, devlet başkanı, putin, savaş ve sırbistan kavramlarını ele aldı, haberler odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.