Benim Belalı Kedimden Öğrendiklerim - 5 İpucu İle Kedileri Anlama Rehberi

Benim belalı kedim ne anlatmak istiyor diye düşünmeyen bir kedi sahibi yoktur. Belalı kedileri anlama konusunda yapılacak en doğru şey onların hareketlerini takip etmektir. Kedinin vücut hareketleri size birçok şey anlatıyor olabilir. Çoğu zaman dost canlısı olan bu küçük yırtıcıların sizinle ne kadar karmaşık bir yoldan iletişim kurduğunu gördüğünüzde şaşıracaksınız. İşte kedileri anlamak için 5 ipucu!

Benim Belalı Kedimden Öğrendiklerim - 5 İpucu İle Kedileri Anlama Rehberi
Benim belalı kedim yine ne anlatmak istiyor?

1. Kedinin Yüzünü ve Vücudunu Size Sürtmesi

Kedinin Yüzünü ve Vücudunu Size Sürtmesi
Kedilerin yüzünü ve vücudunu size sürtmesi.

Hayatımızın her noktasında karşılaştığımız, insanlarla beraber şehirlerde ve evlerde yaşayan kediler bazen anlaşılması güç varlıklar olabiliyor. Konuşarak anlaşmak maalesef kediler için tercih edilebilecek bir yol değil. Kediniz bazen yanınıza gelip tüm vücudunu ya da başını üzerinizde gezdirebilir. En bilinen kedi davranışlarından olan kedinin yüzünü sahibine sürtmesi aslında onların selamlaşma yöntemidir. Sizinle karşılaşan kedi bu şekilde selam verir. Bazen ise direkt kafalarıyla toslarlar. Bu selam vermenin çok daha samimi halidir. Aynı zamanda kedinizin size duyduğu güveni gösterir.

2. Meşhur Kedi Patisi Masajı

Meşhur Kedi Patisi Masajı
Kedi masajı. Kediler neden patileriyle masaj yapar?

Her şey yolunda TV karşısında rahatlamışken kedinizin size masaj yapması biraz tuhafınıza gitmiş olabilir. Ama meraklanacak ya da endişelenecek bir konu yok! Kedinin patilerini kullanarak ileri geri hareketlerle size masaj yapması onun, huzurlu ve güvende hissettiğinin göstergesidir. Kediler bu hareketi içgüdüsel olarak yapar. Bu, onların bebekliğinden getirdiği bir şeydir. Yavru kediler anneleri tarafından emzirilirken sütün kendilerine gelmesi için anne kedinin memelerine masaj yaparlar.

3. Kedinin Kuyruk Hareketleri ve Anlamları

Kedinin Kuyruk Hareketleri ve Anlamları
Kedinizin kuyruk hareketlerini yorumlamak.

Bir kediyi anlamanın en iyi yolu kedinin kuyruk hareketlerini takip etmektir. Küçük dostunuz size kuyruğu ile bir şeyler anlatmaya çalışıyor olabilir.

Örneğin, kedinin kuyruğunun titremesi onun çiftleşme mevsiminde olduğunun göstergesidir. Kediniz kuyruğunu havada tutup titretiyorsa bu, onun karşı cinsten birisini istediğini gösterir. Bazı durumlarda bu hareketi size doğru gelerek yapabilir. Endişelenmeyin, sizi karşı cinsten bir kedi sanmıyor! Bu durumda size, sizi gördüğü için heyecanlandığını anlatılıyor demektir. Kedim kuyruğunu kabartıyor diyorsanız bu, onun korku içinde olduğunu ya da sinirliği olduğunu gösterir. Muhtemelen yakınlarda korktuğu bir şey vardır. Belalı kediler bu hareketi yaparak daha tehditkâr göründüğünü düşünür. Bununla beraber eğer kediniz korkuyorsa kuyruğunu aşağı indirmiş de olabilir. Tabii ki küçük dostlarımız yalnızca çiftleşmek istediğinde ya da korktuğunda iletişim kurmaz. Eğer mutluysa size bunu da gösterir. Kuyruğunu yavaşça sallıyor ve ağır hareket ediyorsa mutlu ve rahatlamış bir kediye sahipsiniz demektir. Kediler bu hareketi genellikle uyurken yaparlar. Aynı zamanda yukarıda ucu kıvrılmış şekilde duran bir kuyruk da mutluluğu gösterir.

4. Kediler Neden Kakasını Gömer?

Kediler Neden Kakasını Gömer?
Kediniz kakasını kuma yapar ve gömer. Yani öyle olmalı :) Benim belalı kedim gibi bazı belalı kediler hariç tabii...

Kedi sahibi olan herkes onların ne kadar harika avcılar olduğunu bilirler. Ancak bu onların tek avcı olduğunu göstermez. Doğada kedileri av olarak gören canlılar da vardır. İşte tam da bu nedenden kediler kakalarını gömerler. İzlerini gizlemek için. Evcil kedilerin bunu neden yaptığını anlamıyor olabilirsiniz. Kediniz sizinle mutlu ve güvende olabilir fakat evcil de olsa bir hayvan her zaman içgüdüleri ile hareket eder. Tüm bunları bir kenara bırakırsak kedi kakası aynı zamanda bir çeşit bölge belirleyicisidir. Kedi sahiplendiği yere işaretini bırakır. Ve bu hareket bir başka bir kedi için tehdit manasına geliyor olabilir. Eğer farklı bir kedi sizin kedinizin bölgesine kakasını yaptıysa belalı kediniz o kediyi bulmak için evden ayrılabilir. Çünkü bu onun bölgesine izinsiz giriş demektir.

5. Kedilerin Mırıldaması, Kediler Neden Mırıldar?

Kedilerin Mırıldaması, Kediler Neden Mırıldar?
Ah şu garip belalı kediler. Kuma benzeyen bir kilim tutmayın.

Belki de kedi diyince aklımıza ilk gelen şey, mırıldama!

Kedilerin mırıldamasının sebebi çoğunlukla mutluluktur. Rahatlamış ve mutlu bir kedi mırıldayarak hoşnutluğunu sergiler. Ancak durum her zaman bu kadar güzel olmayabilir. Kediler hastalandıklarında da mırıldarlar. Kedi mırıldamasının hem insanlar hem de kediler üzerinde yatıştırıcı etkileri vardır. Kediniz hastalandığında ya da ağrısı olduğunda bu ağrıyı hafifletmek ve kendisini rahatlatmak için mırıldar. Doğum sırasında mırıldamasının sebebi de ağrıyı azaltmaktır. Kedi mırıldaması anne kedinin yavrularıyla iletişime geçmesi için de bir yoldur. Anne kedi yavrularına bu mırıldama sayesinde güvende olduklarını gösterir.Kediler neden mırıldar? sorusunun en acı cevabı ise ölümdür. Kediler ölüme yaklaştıklarında, yine kendilerini rahatlatmak amacı ile mırıldarlar.

Satış

Az Bilinen 7 Harika Instagram Satış Hilesi

Platformdan en iyi şekilde yararlanmak için az bilinen birkaç Instagram hilesini keşfedelim. Bu hileler için uygulamanın en son sürümünü...

Kediler

Evde Kedi Beslemek? Kedinin Özellikleri

Eğer evde kedi beslemek istiyorsanız, öncelikle kedilerin bazı özelliklerini bilmelisiniz. Kediler genellikle bağımsız ve gizemli...

Bu sıralı liste gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı Kayıp Zeka ; kedi, belalı kedim, hareket, belalı kediler, mırıldama, masaj, mutlu ve mırıldar kavramlarını ele aldı, kediler odaklı daha fazla hayvanlar & doğa sıralı liste içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.