Kepek nedir? Çeşitleri nelerdir? Neden olur ? Nasıl geçer? (Kısaca)

Kepek ile ilgili bilinmesi gereken her şey. Gelin başınızdaki kepeği beraber yok edelim. Kepek nasıl gider birlikte görelim. Tertemiz, beyaz noktalardan uzak yakalara ve ceketlere beraber ulaşalım. Kepek aslında nedir beraber görelim.

Kepek nedir? Çeşitleri nelerdir? Neden olur ? Nasıl geçer? (Kısaca)
Anlaşılan yazar resmi koyarken çok kafasını kaşımış.

Kepek nedir?

Kafasında saç olan her bireyin bazı aralıklarla yaşadığı bir problemdir. Kepeği tamamen yok etmek imkansızdır. Başınızdaki deriler sürekli kendini yeniler. Bu döngüde olması gerekenden daha büyük bir hal alan ölü deriye ise kepek adını veririz. Bizim amacımız ise ölü derinin normal bir biçimde kalmasını sağlamak. Böylece kepek sorunumuz olmayacaktır.

Kepek çeşitleri nelerdir?

Kuru ve yağlı kepek olmak üzere iki çeşit kepek türü vardır.

Kuru kepek ile yağlı kepeği nasıl ayırırız?

İkisinde de kaşıntı olabilir. Kuru kepek genelde saçtan dökülmesi ile ayırt edebiliriz. Genelde kuru cilde sahip insanlarda gözükür. Yağlı kepek ise saç derisine yapışık ve daha sarı bir şekilde kendini belli eder. Kuru kepeğin aksine yağlı kepek saç derisine yapışık bir şekilde durur. 

Kepek neden olur?

Saçımızdaki ölü derinin normal durumunu anormal hale çeviren durumlar ise aşağıdakilerdir;

  • Stres vücudun her noktasına zarar veren etmendir. Nitekim stres vücudunuzun savunma mekanizmasını düşüreceğinden kepek olmasında büyük bir etkendir.

  • Beslenme alışkanlığınız aslında kepek problemi yaşamanızı daha rahat hale getirir. Tüketmekte çekinmediğimiz yağlar derimizi daha savunmasız bir hale getirebilir. Daha doğal yağlar kullanarak ve kuruyemiş tüketerek deri sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilirsiniz.

  • Yanlış kullanılan saç bakım ürünleri saçınızı ve derinizi elbette ki yıpratır. Hepimizin bildiği üzere zaten saç bakım ürünleri saçımıza ve derimize zararı var. Size önerimiz saç bakım ürünleri kullanırken saçınız için yeterli bir düzeyde kullanılması ve olabildiğince kısa bir sürede saçınızda durması.

  • Durulamamak çok önemli bir etkendir. Saçımızı iyi bir şekilde durulamadığımızda saçımızda olan mantarların artmasına sebep oluruz.

  • Şampuan alırken dikkat etmelisiniz. Unutmayalım ki saçınızla ve derinizle temas edecek olan şampuandır. Her insana her şampuan yaramaz. Besin takviyeli ve kepekler için üretilmiş bir çok şampuan bulunmakta alırken özelliklerine dikkat edin. Sık sık şampuan değiştirmekten kaçının.

  • Mevsim değişmesi saçınızda kepek yaratabilir. Sıcaklığın değişmesi elbette saçlarımızı da etkiliyor. Mevsimlerden Saç derimizi korumak için sıcaklarda şapka soğuklarda bere ile saçımızda korumamız gerekiyor .

  • Saç yıkama aralığımız çok önemlidir. Çok fazla yıkamak veya çok uzun bir süre yıkamamak  kepek oluşmasında büyük bir önem taşır. 

  • Vitamin eksikliği (A,B1,B6...) kepek oluşturur ve saç sağlığınızı bozar. Vitamin kullanırken de doktora danışın çünkü vitaminler de kepek oluşmasında veya saç sağlığınızın bozulmasında etkili oluyor. Doğru vitamin takviyesini almak için doktorunuza başvurun.

  • Uzun süreler şapka kullanmak başınızda kepek oluşturabilir. Derinin beslenmesi için güneşe ihtiyacı vardır. Çok uzun süre şapka takmamak saç ve deri sağlığınız için yararlı olur.

  • Yanlış fön çekmek saçımıza ve derimize zararı vardır. Fön çekerken makineyle aranızda olan mesafeyi iyi ayarlayın kafa derininizin yanacağı derece yakından ve sıcaklıktan kaçının.

Kepeğin bir sorun hale gelmesine neden olan etkenlere ve yapmanız gerekenlere göz attık. Şimdi ise bu durumu nasıl atlatacağımızdan bahsedelim.

Kepek nasıl geçer?

Kuru ve yağlı kepeğin tedavisi hemen hemen aynıdır. Yukarıda kepek neden olur sorunuza cevap verdik, yapmanız gerekenlerden de bahsettik. Yukarıda listelediğimiz hususlara dikkat etmeniz gerekmekte. Kepek için üretilmiş şampuanlar kullandığınızda da kepek sorununuz azalacaktır. Dikkat etmeniz gereken ise internetten türlü türlü yapılan şunu sürün bunu sürün türü yazılara çok inanmayın. Evet belki gerçekten kepekten kurtaracak şeylerdir ama kepek yapısının  veya deri yapısının farklı olması kuru kepekli birinin kullanmasında geçecek olan kepek probleminin, yağlı kepeğe sahip olan birinde artmasına sebep olabilir. Yani yapmanız gerekenler yukarıda listelenenlere dikkat etmek, kepek şampuanı kullanmak. Buna rağmen geçmeyen veya artan bir kepek sorununuz olursa kesinlikle doktora gitmeniz gerekmektedir. Çünkü kepek ile karıştırabileceğiniz deri hastalıkları bulunmaktadır. Kepek için dermatoloji(ya da cildiye diye de geçer) bölümüne gidebilirsiniz.

TIKLAYIP T.C SAĞLIK BAKANLIĞI MERKEZİ HEKİM RANDEVU SİSTEMİNDEN RANDEVU ALABİLİRSİNİZ

Fotoğrafçılık

Instagram'da Harika Çekimler için 6 Fotoğraf Hilesi

İnanılmaz fotoğrafçılık artık profesyonel kameralara sahip olanlarla sınırlı değil. Siz (evet, siz!) elinizde olan bir aracı kullanarak...

Hastalıklar

İdrar Kaçırma Nedenleri Çeşitleri Nedir? (Üriner İnkontinans)

İdrar kaçırma, nedenleri de kesinlikle basite alınmaması gereken, tıbbi adı Üriner İnkontinansı olan, kadınlarda daha yaygın görülen...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı Kayıp Zeka ; saç bakım ürünleri, kepek, deri, kuru kepek, yağlı kepek, bakım ürünleri, yapmanız gerekenler ve şampuan kavramlarını ele aldı, hastalıklar odaklı daha fazla sağlık & spor makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.