Programlama Nasıl Yapılır?

Programlama öğrenmek istiyorsunuz ama kafanızda sorular. Programlama nasıl yapılır? Programlama nasıl öğrenilir?, Programlama yapmak zor mudur?, Programlama nedir? Programlamaya nereden başlamalıyım? gibi gibi sorular.

Programlama Nasıl Yapılır?

Programlama Nasıl Yapılır?

Programlama öğrenmek istiyorsunuz ama kafanızda sorular. Programlama nasıl yapılır? Programlama nasıl öğrenilir?, Programlama yapmak zor mudur?,  Programlama nedir? Programlamaya nereden başlamalıyım? gibi gibi sorular.

Programlama nedir?

Programlama, belli başlı bileşenlerini düzenli ve sıralı şekilde(algoritmik olarak) bir araya getirerek amaca yönelik çalışan sistemler yapmaktır.(Uygulamalar, amaca hizmet eden robotlar, otomasyonlar, oyunlar, bilgi işlem sistemleri vb.)

Programlama genelde nasıl yapılır?

Gerek robot programcılığı olsun gerekse yazılım programcılığı genelde programlama herhangi bir programlama dilinde(C, C++, Java, Python, C# vb.) UML diyagramları hazırlanmış algoritmalar kurularak yapılır. UML diyagramı algoritmaların görsel olarak gösterildiği yapılardır. Algoritma ise genelde bir kodun, yazılımın, programın çalışma mekaniğini belirleyen mantıksal dizilimdir. Fonksiyonlar, döngüler vb. bir araya getirilir ve istenen sonuca hizmet eden bir kod bütünü oluşturulur.

UML Diyagram İllüstrasyonu
UML Diyagram İllüstrasyonu

Peki nereden başlamalı?

İlk önce agoritma kurmayı öğrenmelisiniz. Bunun için hem UML diyagramı oluşturup hem de bu diyagramları canlı bir şekilde test edebileceğiniz FlowChart adlı yazılımı kesinlikle tavsiye ederim. FlowChart'ta ilk önce basit UML diyagramları, algoritmalar kurarak bu işe bir start verebilirsiniz. Daha sonra herhangi bir programlama dilinin temel fonksiyon ve döngülerini öğrenip(C başlangıç için uygun bir dildir.) FlowChart'ta kurduğunuz UML diyagramlarını gerçek bir yazılıma dökebilirsiniz. Daha sonrası size kalmış, programcılık yeteneklerinizle sunucu yazılımları, Windows programları, uygulamalar, oyunlar ve daha pek çoğunu üretebilirsiniz.

İlgili Bağlantılar:


Java Programlama Pdf Arşivi

Google Play Oyun Yapma

Overflow
Yazılım

Java Programlama Pdf Arşivi

Java programlama pdf, java programlama indir, java pdf, java pdf arşivi, java programlama dili pdf indir, java programlama pdf türkçe,...

Yazılım

Google Play Oyun Yapma

Oyun yapmak zor ve yorucu bir süreçtir ama play store için oyun yapmanın hem soyut ve manevi hem de somut ve nakit getirisi açısından...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı Kayıp Zeka ; programlama, sorular programlama, yazılım ve diyagramları kavramlarını ele aldı, yazılım odaklı daha fazla eğitim & nasıl yapılır? makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.