Lula kendi adalet bakanını yüksek mahkeme kürsüsüne atadı

Sosyalist Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva, ülkenin 11 yargıçlı Yüksek Federal Mahkemesi'ndeki boş bir sandalyeyi doldurmak üzere Adalet Bakanı Flávio Dino'yu atadı.

Lula kendi adalet bakanını yüksek mahkeme kürsüsüne atadı
Lula kendi adalet bakanını yüksek mahkeme kürsüsüne atadı

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ülkenin yüksek mahkemesindeki boş koltuğu doldurmak için Adalet Bakanı Flávio Dino'yu seçtiğini söyledi.

Solcu liderin pek çok müttefiki onun başka bir kadını seçeceğini umuyordu. Ülkenin Yüksek Federal Mahkemesi yargıçları için yaş sınırı olan 75 yaşını doldurduktan sonra Eylül ayında istifa eden Bakan Rosa Maria Weber'in yerini alacak. Weber'in baş yargıç olarak ayrılmasıyla 11 kişilik mahkemede bir kadın hukukçu kaldı.

Brezilya Senatosunun, onay için basit çoğunluk gerektiren Dino'nun adaylığını yıl sonundan önce oylaması bekleniyor.

BREZİLYA BAŞKANI, JULIAN ASSANGE'IN 'TOPLUMU BİLGİLENDİRDİĞİ' NEDENİYLE 'ŞEFFAF' BİR ŞEKİLDE CEZALANDIRILMAYACAĞINI SÖYLEDİ

Dino, 55, Lula'nın adalet bakanı olmadan önce 2015 ile 2023 yılları arasında yoksul Maranhão eyaletini yönetti. Eski bir federal yargıç olan kendisi, uzun yıllardır eski Başkan Jair Bolsonaro'nun en sesli muhaliflerinden biri olarak görülüyordu.

COVID-19 salgını sırasında Dino, aşırıları kızdıran sokağa çıkma yasakları ve hareket kısıtlamaları uyguladı. sağ lider.

Adalet bakanı olarak aynı zamanda Lula'nın Kabinesinin en görünür üyelerinden biri oldu. Yetkililer ölümcül okul saldırıları dalgasını durdurmaya çalışırken Dino, okullarda güvenliği artırmak ve şiddete teşviki engellemek için çalıştı.

Ocak ayında Brasilia'da hükümet binalarını yerle bir eden Bolsonaro destekçilerinin hapse atılması çabalarına da öncülük etti. 8.

Hukuk analistleri Lula'nın Dino'yu aday göstermesini Yüksek Mahkeme'deki siyasi kutuplaşmanın bir başka kanıtı olarak gördü. Bolsonaro ve eski Başkan Michel Temer de sahada yer alacak adalet bakanlarını seçti.

Dino, sosyal medya kanallarında başkanın kararından "son derece onur duyduğunu" söyledi.

BREZİLYA BAŞKANI LUIZ INÁCIO LULA DA SILVA KALÇA DEĞİŞTİRME AMELİYATINA GEÇECEK

"Bundan sonra senatör arkadaşlarımın onurlu desteğini almak için diyalog kuracağım. Dualarınız için minnettarım. ve özen ve dayanışma gösterileri" dedi.

Lula ayrıca Paulo Gustavo Gonet adında yeni bir başsavcı atadığını da söyledi. 62 yaşındaki kişi şu anda seçimlerde başsavcı yardımcısı olarak görev yapıyor.

Daha önceki dönemlerde federal savcıların başsavcı olarak hazırladığı "üçlü listeden" en üst sıradaki adayı başsavcı olarak seçen Lula göz ardı edildi bu sefer onların tavsiyesi.

Gonet, akranları arasında muhafazakar olarak görülüyor. Kürtaja karşı yazılar yazdı ve hükümeti buna karşı harekete geçmeye çağırdı. Onun atanması aynı zamanda Senato'nun da onayını gerektiriyor.

Duygu Dökümü

Wardruna - Raido | Einar'ın Terkedişi

5 dakikalık bir kliple ne anlatılabilir? Eğer Türkiye'deki pop kliplerine bakarsak çıplaklığın ve sahte zenginliğin para kazandırma...

Haberler

ABD Alev Alev! 10 Maddede George Floyd Olayının Perde Arkası

ABD'de son dakika, son durum. George Floyd da kim? Erdoğan George Floyd olayına ne dedi? Trump gizli ırkçı mı? Amerika'ya neler oluyor?...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; lula da silva, adalet bakanı, dino, mahkeme, başkan, brezilya, bakanı ve yargıç kavramlarını ele aldı, haberler odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.