Eski First Lady Rosalynn Carter 96 yaşında hayatını kaybetti

Eski First Lady Rosalynn Carter 96 yaşında vefat etti.

Eski First Lady Rosalynn Carter 96 yaşında hayatını kaybetti
Eski First Lady Rosalynn Carter 96 yaşında hayatını kaybetti

The Carter Center tarafından yapılan açıklamaya göre, eski First Lady Rosalynn Carter Pazar günü Plains, Georgia'daki evinde ailesiyle birlikte hayatını kaybetti. 96 yaşındaydı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin 39. Başkanının eşi, Cuma günü darülaceze bakımına kabul edildikten sonra öldü.

Başkan Carter, "Rosalynn, başardığım her şeyde benim eşit ortağımdı" dedi. "İhtiyacım olduğunda bana akıllıca rehberlik ve cesaret verdi. Rosalynn dünyada olduğu sürece birisinin beni sevdiğini ve desteklediğini her zaman biliyordum."

Kocası, dört çocuğu, 11 torunu ve 14 torun çocuğu hayatta kaldı.

ROSALYNN CARTER, KOCASI JIMMY CARTER FISTIKTA İLE 96. DOĞUM GÜNÜNÜ KUTLUYOR TEREYAĞLI DONDURMA VE KELEBEKLER

Eleanor Rosalynn Smith, 18 Ağustos 1927'de Plains, Georgia'da doğdu. Allethea Murray Smith ailesindeki dört çocuğun en büyüğüydü. ve Wilburn Edgar Smith.

13 yaşındayken babası öldü ve annesi, ailesine destek olmak için terzi oldu. Carter annesinin yanında çalıştı ve küçük kardeşlerinin bakımına yardım etti.

Liseyi tamamladıktan sonra Americus'taki Georgia Southwestern College'a kaydoldu. 1945'te, birinci sınıftan sonra, Annapolis, Maryland'deki ABD Donanma Akademisi'nden gelen Jimmy Carter ile ilk kez çıktı.

Başkan Carter'ın, Plains'teki Carter ailesinin arkadaşı ve komşusu olarak büyüyen Rosalynn Smith'le ilk buluşmasının ardından annesine "O benim evlenmek istediğim kız" dediği bildirildi.

Çift, Temmuz 1946'da evlendi. 

MUHAFAZAKAR TARİHÇİ, JIMMY CARTER'IN AMERİKAN TARİHİNDEKİ 'EN BÜYÜK İKİNCİ Perdelerden' Birine Sahip Olduğunu Söyledi

Carter'ın Beyaz Saray Tarih Derneği'ne aktarılan bir biyografisi, onu kocası için "etkili bir kampanyacı" yapan "sessiz, arkadaş canlısı tavrını" anlatıyor.

İlk olarak Georgia'nın ve daha sonra Amerika Birleşik Devletleri'nin hanımı olan Carter, "daha şefkatli bir toplum" olarak adlandırdığı şeyi yaratmak için yorulmadan çalıştı; kendisi ve Jimmy Carter'ın 1982'de birlikte kurduğu, kâr amacı gütmeyen The Carter Center'ın biyografisine göre.

< p>JIMMY CARTER, EN UZUN YAŞAYAN ABD BAŞKANI, 99 YAŞINDA

"Kendi cesur gündemine sahip aktivist bir First Lady, kendine özgü bir Doğu Kanadı yarattı Merkez, dezavantajlı insanlara yardım etmeye başladığı ofisten yola çıktı. Çabaları yaşlı yetişkinlere yönelik yaş ayrımcılığına meydan okudu, gelişimsel engelli insanlar için fırsatları teşvik etti ve kadınların eşitliğini ileri götürdü" diyor Merkez.

"Her şeyden önce kendini adamış Merkez, kocasının vali olduğu dönemde benimsediği ve hayatının geri kalanında önceliği olarak kalan akıl sağlığı sorunlarıyla mücadele edenlere yönelik tedavi ve hizmetleri iyileştirmeye kendini adamıştır" diyor Merkez.

Ailesi, bunu duyurdu. Carter'a Mayıs 2023'te demans teşhisi konuldu. Son günlerini kocası ve ailesiyle geçirdi.

Politika & Siyaset

New York'un Grand Central Terminali ateşkes mitingi nedeniyle...

Yüzlerce protestocu, Gazze'de devam eden çatışmada ateşkes talebiyle Büyük Merkez İstasyonu'nun ana salonunda toplandı.

Politika & Siyaset

Beyaz Saray, İsrail'in Gazze'nin kuzeyindeki askeri operasyonlarına...

Beyaz Saray, İsrail'in Perşembe gününden itibaren Gazze'nin kuzeyindeki bölgelerde her gün "4 saatlik duraklamalar" uygulamaya başlamasının...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; first lady rosalynn, lady rosalynn carter, carter, rosalynn carter, jimmy carter, yaş, merkez ve smith kavramlarını ele aldı, politika & siyaset odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.