Demokratik Kongo Cumhuriyeti, karmaşık başkanlık seçimlerinde oylamanın ikinci gününe girdi

Demokratik Kongo Cumhuriyeti, görevdeki Başkan Felix Tshisekedi'nin siyasi geleceğini belirleyecek kaotik bir seçim ortamında oylamanın ikinci gününe girdi.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti, karmaşık başkanlık seçimlerinde oylamanın ikinci gününe girdi
Demokratik Kongo Cumhuriyeti, karmaşık başkanlık seçimlerinde oylamanın ikinci gününe girdi

Kongo, kaotik bir uygulama ve uzun gecikmelerin ardından yetkililerin ülkedeki genel seçimlerde oylamayı uzatmaya zorlanmasının ardından Perşembe günü oylamanın ikinci gününe girdi ve lojistik engellerin sonuçların güvenilirliğini etkileyebileceğine dair endişelerin artması nedeniyle bazı muhalefet adaylarının eleştirilerine hedef oldu .

Afrika'nın en büyük uluslarından birinin ve maden kaynakları küresel ekonomi için giderek daha önemli hale gelen bir ülkenin geleceği tehlikede. Kongo'nun şiddete dönüşebilecek tartışmalı seçimlerle dolu bir geçmişi var ve Kongoluların birçoğunun ülkenin kurumlarına güveni çok az.

İkinci ve son beş yıllık görev süresine aday olan Başkan Felix Tshisekedi, çok fazla para harcadı. 2018'de tartışmalı bir seçimin ardından meşruiyet kazanmaya çalışırken görevde kaldığı süreyi. Bu yılki başkanlık yarışmasında ve eş zamanlı yapılan yasama ve eyalet seçimlerinde yaklaşık 44 milyon kişinin (nüfusun neredeyse yarısının) oy kullanması bekleniyordu.

KONGOLE SEÇİMLERİNDE OY KULLANMA SÖZLEMLERİNDEKİ GECİKMELERDEN DOLAYI UZATILDI

Başkan için ikinci tur oylama yapılmayacak. Kazanan aday en çok oyu alan aday olacaktır. Muhalefetin parçalanmış olması nedeniyle bu kişinin Tshisekedi olması muhtemel.

Seçim komisyonu Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bazı malzeme ve ekipmanların dağıtımındaki gecikmenin bazı sandıkların geç açılmasına, bazılarının ise hiç açılmamasına yol açtığını söyledi. Çarşamba günü açılmayan oy verme yerleri, insanların sabah 6 ile akşam 5 arasında oy kullanmasına izin verecek. Perşembe günü, komisyondan yapılan açıklamaya göre.

Oylamayı tamamlayan oy verme yerleri Çarşamba gecesi geç saatlerde ve sabaha kadar sonuçları saymaya başladı. 75.000 oy verme istasyonunun her birinin, nihai sonuçlar sayılıp açıklanmadan önce sonuçlarını dışarıda yayınlaması bekleniyor.

Yerel halk, sayımları izlemek için gece boyunca bazı bölgelerin dışında kaldı ve Perşembe sabahı hâlâ oradaydı. .

"Oy verme sürecini korumak adına tanık olmak benim için önemli. Bazen oylarımızı çalıyorlar; bu yüzden oylama sürecimizi korumak için buraya gönderildik." diyor Moise Ibadu. resmi olmayan gözlemciler söyledi.

Anketlerin ne zaman başladıklarına bakılmaksızın 11 saat açık kalması gerekiyordu. Ancak doğudaki Goma kentinde Associated Press muhabirleri bazı istasyonların Çarşamba öğleden sonra geç saatlerde açıldığını ve akşam 20.00 civarında kapanarak insanların oy vermesini engellediğini gördü. Bu yerlerin Perşembe günü yeniden açılıp açılmayacağı belli değildi.

Makineler bozulduğu için oy kullanamayan bazı kişiler Perşembe günü oy vermek için geri dönmeye çalıştı ancak sandıkların kapalı olduğunu gördü.

" Hayal kırıklığına uğradım çünkü oy kullanamadım ve yalnız değilim. Oy veremeyen birçok insan var" dedi ismini vermek istemeyen 45 yaşındaki bir kadın.

Ancak herkes oylamanın uzatılması gerektiği konusunda hemfikir değildi.

LUCHA hak grubu üyesi Bienvenu Matumo, "Dün olanlar sadece seçim sürecinin sabote edilmesiydi" dedi. "Yasa uzatma konusunda herhangi bir hüküm içermiyor, ancak bu (seçim komisyonu) açısından bir oldu bitti" dedi.

MUHALEFET LİDERİ, Kongolu Devlet Başkanını görevden almak için teklif başlattı

Çarşamba günü bazı kişiler oy vermek için 10 saat veya daha fazla bekledi. Associated Press muhabirleri, başkent Kinşasa'daki bir istasyonda hüsrana uğramış seçmenlerin çevik kuvvet teçhizatı giyen polisi agresif bir şekilde geçmeye çalıştıklarını gördü. En az bir istasyon, planlanan kapanma saatinden bir buçuk saat öncesine kadar materyal alamadı.

Çatışmalarla dolu Doğu Kongo'da yerinden edilmiş insanlar, isimlerini seçmen listelerinde bulamadıklarını söyledi. Bunia şehrinde, seçim komisyonu ile seçmenler arasındaki anlaşmazlık nedeniyle bir oy verme merkezi tahrip edildi ve bölgedeki silah sesleri insanların oy vermesini engelledi.

120'den fazla silahlı grup arasında toprak ve iktidar için yaşanan kavga, ve topluluklarını korumaya yönelik bu girişim doğuda onlarca yıldır devam ediyor ancak son yıllarda toprakları ele geçiren ve milyonlarca insanı yerinden eden isyancı grup M23'ün yeniden dirilişiyle daha da kötüleşti.

Bazıları yerinden edilen insanlar. Çarşamba günü eski seçim kartlarını kullanmak için boşuna uğraşılan şiddet nedeniyle kayıt yaptıramayanlar geri çevrildi.

Çarşamba günkü kaos, seçim gözlemcileri ve Kongo uzmanları için sürpriz olmadı. Haftalar boyunca büyük lojistik zorluklar oylamanın yapılmasını engelleyebilir ve güvenilirliğini tehdit edebilir.

Seçim gözlemcileri, sonuçların tartışılabileceği seçim sonrası döneme hazırlandıklarını söylüyorlar. Carter Center'ın uluslararası gözlem misyonunun yöneticisi Nicolas Teindas, geçmişte yüksek düzeyde anlaşmazlıkların olduğu konusunda uyardı.

Duygu Dökümü

Wardruna - Raido | Einar'ın Terkedişi

5 dakikalık bir kliple ne anlatılabilir? Eğer Türkiye'deki pop kliplerine bakarsak çıplaklığın ve sahte zenginliğin para kazandırma...

Haberler

ABD Alev Alev! 10 Maddede George Floyd Olayının Perde Arkası

ABD'de son dakika, son durum. George Floyd da kim? Erdoğan George Floyd olayına ne dedi? Trump gizli ırkçı mı? Amerika'ya neler oluyor?...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; seçim komisyonu, oylamanın ikinci gününe, gününe girdi, kongo, verme, geç, çarşamba ve başkan kavramlarını ele aldı, haberler odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.