Başkan Biden, Hanuka töreninde kalabalığa 'Ben bir Siyonistim' dedi ve antisemitizm konusundaki sessizliği kınadı

Başkan Biden, 11 Aralık'ta Beyaz Saray'da bir Hanuka kutlaması düzenledi ve antisemitizmin küresel yükselişini "mide bulandırıcı" olarak kınadı ve İsrail'e desteğini yeniden teyit etti.

Başkan Biden, Hanuka töreninde kalabalığa 'Ben bir Siyonistim' dedi ve antisemitizm konusundaki sessizliği kınadı
Başkan Biden, Hanuka töreninde kalabalığa 'Ben bir Siyonistim' dedi ve antisemitizm konusundaki sessizliği kınadı

Başkan Biden Pazartesi günü Beyaz Saray'da bir Hanuka kutlamasına ev sahipliği yaptı ve burada İsrail-Hamas savaşı sırasında antisemitizmin yükselişini "mide bulandırıcı" olarak kınadı.

Yahudi milletvekilleri ve diğer katılımcılar önünde yaptığı konuşmada Biden, antisemitizm karşısında sessiz kalanları sert bir şekilde eleştirdi ve İsrail'e uzun süredir verdiği desteği yineledi.

"Başım belaya girdi. 35 yıl önce "Siyonist olmak için Yahudi olmanıza gerek yok. Ve ben bir Siyonistim," dediğimde eyaletimin güney kesimi ve ülkenin bazı güney kesimleri tarafından çok kötü bir şekilde eleştirildi. ' dedi Biden.

Başkan, Hanuka'yı "zamansız bir mucizeler hikayesi", hayatta kalmanın ve umudun kutlanması olarak tanımladı. Gazze'de devam eden savaşı kabul ederek, "Fakat bu yılki Hanuka'nın farklı olduğunu biliyoruz" dedi.

HAHAM, BAŞKANIN KONGREYE "ACI" İFADESİNDEN SONRA HARVARD'IN ANTİSEMİTİZM ÇALIŞMA GÜCÜNDEN AYRILDI

Hanuka'nın beşinci gecesinde düzenlenen Beyaz Saray etkinliği, Holokost'tan sağ kurtulanları ve Yahudi cemaatinin üyelerini 1600 Pensilvanya Bulvarı'nda karşıladı. Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, D-N.Y. ve diğer önde gelen Yahudi milletvekillerinin yanı sıra ikinci beyefendi Doug Emhoff, Başsavcı Merrick Garland ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken de katıldı.

Bu yılki tatil, Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e sızarak çoğu sivil olmak üzere 1.200'den fazla İsrailliyi öldüren vahşi bir terör saldırısı başlatmasından iki ay sonra geldi. Bu, Holokost'tan bu yana bir günde gerçekleşen en büyük Yahudi katliamıydı. İsrail Hamas'a savaş ilan etti ve o zamandan beri Gazze'deki çapraz ateşte binlerce Filistinli öldürüldü.

Biden yönetimi Yahudi devletinin meşru müdafaa hakkını sıkı bir şekilde desteklemesine rağmen İsrail, yüksek sayıdaki sivil kayıpları nedeniyle şiddetli uluslararası kınamalarla karşı karşıya kaldı. Antisemitizmi takip eden gruplar, savaşın başlangıcından bu yana dünya çapında İsrail ve Yahudi karşıtı olaylarda yaygın bir artış olduğunu bildirdi.

ABD'deki antisemitik olaylar iki ayda tüm zamanların en yüksek rekoruna ulaştı. Hakaretle Mücadele Birliği'nin Pazartesi günü yayınladığı verilere göre savaşın başlangıcından bu yana geçen süre. ADL, grubun 7 Ekim ile 7 Aralık arasında 2.031 antisemitik olay kaydettiğini, bunun 2022'nin aynı dönemindeki 465 olaydan %337 artış olduğunu belirtti.

NEFRET SUÇU ŞÜPHESİNDE YAHUDİ KADININ AĞIR DÖVMESİNDE İKİ GENÇ KIZ TUTUKLANDI

Bunlar arasında 40 fiziksel saldırı vakası, 337 vandalizm vakası, 749 vaka yer alıyor sözlü veya yazılı taciz ve Yahudi karşıtı söylemler, İsrail devletine karşı terörizme ve/veya Siyonizm karşıtlığına destek ifadeleri içeren 905 miting.

ADL'ye göre, 7 Ekim'den bu yana Amerikalı Yahudiler günde ortalama 34 Yahudi karşıtı olayla karşılaştı.

ADL CEO'su Jonathan Greenblatt, "Bu korkunç antisemitik saldırı modeli, İsrail-Hamas savaşının başladığı 7 Ekim'den bu yana aralıksız devam ediyor ve hiçbir azalma belirtisi yok" dedi. "Kanalizasyonların kapağı kapalı ve ülkenin dört bir yanındaki Yahudi toplulukları nefret yağmuruna tutuluyor. Kamu görevlileri ve üniversite liderleri sıcaklığı düşürmeli ve daha fazla şiddeti önlemek için bu davranışın kabul edilemez olduğunu göstermek için net adımlar atmalı."

Biden, bu tür nefret karşısında "sessizliğin suç ortaklığı olduğunu" söyleyerek İsrail'in emniyet ve güvenliğine olan "sarsılmaz" bağlılığını bir kez daha teyit etti.

KOLEJİN 'BARIŞ PROFESÖRÜ'nü UYANDIRDI SAVAŞ SUÇLARI, ANTİSEMİTİZM VE CİNSEL SUİSTİMAL İDDİALARI İDDİA EDİLDİ

Başkan aynı zamanda ABD'nin "masum Filistinlilere insani yardım konusunda dünyaya liderlik etmeye devam edeceğini" söyledi ve İsrail'e vurgu yaptı sivillerin yaşamını korumanın önemi.

"Açık konuşayım: Hamas'ın İsrailli kadın ve kızlara yönelik tecavüz, cinsel şiddet, terörizm ve işkence kullanması dehşet verici ve affedilemez. Ben de oradaydım, bazı fotoğrafları gördüm ve bu akıl almaz bir şey." başkan devam etti. "Hepimiz bu tür vahşeti hiçbir şüphe olmadan ve istisnasız kınamalıyız."

İzleyiciler arasındaki Yahudi üyelere seslenen Biden, "Sessizlikten dolayı incindiğinizi ve güvenliğiniz için duyduğunuz korkuyu da anlıyorum, çünkü Amerika Birleşik Devletleri'nde ve dünyanın dört bir yanında antisemitizm belası mide bulandırıcı. Biliyorsunuz, bunu okullardaki, kolejlerdeki topluluklarda ve sosyal medyada görüyoruz."

Geçen hafta, Harvard Üniversitesi, Üniversite rektörleri Pensilvanya Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, kongrede antisemitizmle ilgili ifadeleri nedeniyle eleştiri yağmuruna tutuldu. Meclis duruşmasında Temsilci Elise Stefanik (R-N.Y.) ile karşı karşıya kalan başkanlar, Filistin yanlısı protestocuların Yahudi soykırımı çağrılarını, üniversite politikalarını ihlal eden nefret dolu bir davranış olarak açıkça kınamayı reddettiler.

< Strong>FOX NEWS UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Duygu Dökümü

Wardruna - Raido | Einar'ın Terkedişi

5 dakikalık bir kliple ne anlatılabilir? Eğer Türkiye'deki pop kliplerine bakarsak çıplaklığın ve sahte zenginliğin para kazandırma...

Politika & Siyaset

İZLE: Cori Bush'un kocası, kampanyasından aldığı binlerce...

Fox News Digital'in elde ettiği videoya göre Temsilci Cori Bush'un kocası, kampanyasından aldığı ödemeler ve komitedeki mevcut görevi...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; yahudi karşıtı, başkan biden, israil, beyaz saray, mide bulandırıcı, antisemitizm, biden ve savaş kavramlarını ele aldı, politika & siyaset odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.