Arjantin başkanlık seçimini yabancı olarak yarışan 'şok terapi' özgürlükçü adayı Javier Milei kazandı

Donald Trump'a benzetilen özgürlükçü yabancı aday Javier Milei, Arjantin'in bir sonraki başkanı seçildi.

Arjantin başkanlık seçimini yabancı olarak yarışan 'şok terapi' özgürlükçü adayı Javier Milei kazandı
Arjantin başkanlık seçimini yabancı olarak yarışan 'şok terapi' özgürlükçü adayı Javier Milei kazandı

Arjantinliler bir sonraki başkanları olarak, sansasyonel söylemiyle eski ABD Başkanı Donald Trump'la karşılaştırmalara yol açan, kendini anarko-kapitalist olarak tanımlayan Javier Milei'yi seçtiler.

Kısmi seçim sonuçları, oyların %95'inin denk geldiği Milei'nin %55,8, Massa'nın ise %44,2 oy aldığını gösterdi. Bu fark devam ederse, tüm anketlerin öngördüğünden daha geniş ve Arjantin'in 1983'te demokrasiye dönüşünden bu yana en geniş oran olacak.

Kampanya gezisinde Milei, dağınık saçları ve kışkırtıcı söylemiyle ekonomik şok vaadinde bulundu. terapi ve devletin boyutunu küçültme. Ayrıca Trump yönetiminin bir başka hamlesine paralel olarak Arjantin büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıyacağını da belirtti.

Milei'nin zaferi, ülke çapında derin bir hoşnutsuzluk ve artan yoksulluk dalgasının ortasında geldi. Rakibi, Peronist partiden Ekonomi Bakanı Sergio Massa, yenilgiyi kabul etti ve Milei'yi tebrik etti.

Arjantin, %140'ın üzerindeki felç edici enflasyonla mücadele ediyor ve yoksulluk daha da kötüleşirken, Massa Massa'nın kampanyası Arjantinlileri özgürlükçü olduğu konusunda uyardı. Rakibin kilit bakanlıkları ortadan kaldırma ve aksi takdirde devleti keskin bir şekilde kısıtlama planı, sağlık ve eğitim dahil olmak üzere kamu hizmetlerini ve birçok kişinin güvendiği refah programlarını tehdit edecek. Massa ayrıca rakibinin sıklıkla agresif söylemlerine dikkat çekti ve onun zihinsel keskinliğini açıkça sorguladı.

PINK FLOYD'UN ROGER WATERS, ANTİSEMİTİZM SUÇLAMALARINDAN SONRA GÜNEY AMERİKA'DA OTEL REZERVASYONLARINI REDDETTİ

Milei, Massa ve müttefiklerini bir "korku kampanyası" yürütmekle suçladı ve silah kontrolünün gevşetilmesi gibi en tartışmalı tekliflerinden bazılarını geri çekti. Milei son kampanya reklamında kameraya bakıyor ve seçmenlere eğitim veya sağlık hizmetlerini özelleştirme gibi bir planının olmadığı konusunda güvence veriyor.

Milei'nin söylemi geçimlerini sağlama mücadelesine öfkelenen Arjantinliler arasında geniş yankı buldu. Seçim, pek çok kişiyi iki seçenekten hangisinin en az kötü olduğuna karar vermeye zorladı.

Bu kampanyanın ön plana çıkardığı acı ayrılığın altını çizen Milei, Cuma gecesi efsanevi organizasyonda hem alkışlarla hem de tezahüratlarla karşılaştı. Buenos Aires'teki Colón Tiyatrosu.

Massa, Pazar günü oy kullandıktan sonra gazetecilere "Arjantin'de yeni bir sayfa açıyoruz" dedi. "Bu bölüm sadece iyi niyet, zeka ve yetenek değil, her şeyden önce vatanımızın gelecekte çok daha erdemli bir yol izlemesi için diyalog ve gerekli fikir birliğini gerektiriyor."

Associated Press ve Reuters bu rapora katkıda bulunmuştur.

Duygu Dökümü

Wardruna - Raido | Einar'ın Terkedişi

5 dakikalık bir kliple ne anlatılabilir? Eğer Türkiye'deki pop kliplerine bakarsak çıplaklığın ve sahte zenginliğin para kazandırma...

Haberler

ABD Alev Alev! 10 Maddede George Floyd Olayının Perde Arkası

ABD'de son dakika, son durum. George Floyd da kim? Erdoğan George Floyd olayına ne dedi? Trump gizli ırkçı mı? Amerika'ya neler oluyor?...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; milei, javier milei, arjantin, massa, kampanya, özgürlükçü, trump ve seçim kavramlarını ele aldı, haberler odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.