Akıllı asistanınız dinliyor ancak bu, gördüğünüz reklamları etkiliyor mu?

Konuşmaları dinleyen bir Alexa veya Siri'niz olabilir, ancak akıllı asistanlarınız öğreniyor mu? Teknoloji uzmanı Kim Komando, cihazların nasıl veri topladığını paylaşıyor.

Akıllı asistanınız dinliyor ancak bu, gördüğünüz reklamları etkiliyor mu?
Akıllı asistanınız dinliyor ancak bu, gördüğünüz reklamları etkiliyor mu?

Çevrimiçi ortamda (ve gerçek hayatta da) yaptığınız ve kim olduğunuz hakkında bir şeyler söyleyen her şeyi düşünün. Beğenileriniz, tıklamalarınız, hobileriniz ve aktiviteleriniz, şirketlerin sizin hakkınızda zaten sahip olduğu veri noktalarının zenginliğine katkıda bulunuyor.

Alexa veya Siri ile yaptığınız görüşmelere ne dersiniz? Buveriler nasıl kullanılıyor? Profil oluşturmak için konuşmalarınızı nasıl kullandıklarına derinlemesine bir göz atalım.

Günlük e-postalarımda en son teknoloji ürünleri, güvenlik uyarıları ve dijital yaşamla ilgili tüyolar hakkında yazıyorum. Her gün Current'ı alan 600.000'den fazla kişiye katılın. Ücretsizdir!

TELEFONUNUZUN BİR SON KULLANMA TARİHİ VARDIR. İŞTE BUNU NASIL BULACAĞINIZ.

Sizi boyutlandırmak

Tüketici Raporları ve Boston Northeastern Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, Amazon Alexa ile etkileşime geçmek için sahte kişiler yarattı , Google Asistan ve Apple'ın Siri'si. Bu, hepimizin dikkat etmesi gereken verilerdir.

Asistanlara, önemli kullanıcı bilgilerini vermek üzere tasarlanmış soruları bilerek sordular. Boston yakınlarındaki daireleri sormayı düşünün. Bu, kullanıcının ev sahibi değil, kiracı olduğunu belirten kutuyu işaretler.

Profiller ne kadar doğruydu?

Google, bir aile için Disney bileti soran kullanıcıları "bekar" olarak etiketlemesi gibi bir olayla karşılaştı veya ıskaladı. Pek faydalı değil ama gizliliğiniz hakkında güzel şeyler söylüyor.

Amazon, profilleri sizin Alexa'ya söylediklerinize göre değil, alışveriş alışkanlıklarına göre oluşturuyor. Onunla özellikle alışveriş konusunda gevezelik etmediğiniz sürece, Alexa'nın pazarlama verilerine bilgi eklemesine gerek kalmadan sohbet edebilirsiniz. Bunu bilmek güzel.

TARAYICINIZ TARAMAYA YAVAŞLADIĞINDA BU DEĞİŞİKLİĞİ YAPIN

Siri, tüm asistanlar arasında en az dedikodu yapanıdır. Siri'ye yapılan istekler Apple Kimliğinize bağlı değildir veya bir pazarlama profili oluşturmak için kullanılmaz. Apple'ın bir reklam ağı vardır, ancak reklamları hedeflemek için ses dışı verilerden (şirkete söylediğiniz her şey ve uygulamalarda veya web üzerinde yaptıklarınız gibi) sizin hakkınızda bir profil oluşturur.

Bütün bunlar neden önemli?

Araştırmacılar evli bir ev sahibi kimliğini kullanarak Google'dan restoran önerileri istediğinde, üst düzey bir zincir olan Eddie V's Prime Seafood'u önerdi. Aynı soru tek bir karakter altında sorulduğunda daha uygun fiyatlı bir yer sunuyordu. (Bekarsanız ve daha üst düzey seçenekler istiyorsanız Google'a Gucci mokasen ayakkabıları ve Range Rover'lar hakkında sorular sorun.)

Google'ın aksine Alexa, temel soruların yanıtlarını etiketlere ve kategorilere göre değiştirmedi. Ancak Amazon, reklamları sunmak için etkileşimleri kullanıyor. Örneğin, Alexa'dan yemek tarifi fikirleri istemek size tencere ve tavalara yönelik hedefli bir reklam kazandırabilir.

Gizlilik tutkunları için açık ara kazanan Siri'dir. Apple, profil oluşturmak veya yanıtları değiştirmek için Siri etkileşimlerini kullanmaz.

GÖZETİM ALTINDA ALIŞVERİŞ: PERAKENDELER SİZİ NASIL İZLİYOR VE NASIL GÖRÜNMEZ OLUNUR

Yapılacak ses gizliliği kontrolünüz

Google Asistan'a anlattıklarınıza ve diğer etkinliklerinize dayanarak Google, sizin hakkınızda bildiklerini görmenizi kolaylaştırır.

Amazon'da durum biraz daha çetrefilli. Bir istek göndermeniz gerekiyor; Amazon'un size bilgileri e-postayla göndermesi günler sürebilir, bu yüzden nefesinizi tutmayın.

iPhone veya Mac mi kullanıyorsunuz? Profiliniz Siri etkileşimlerine dayanmıyor. Bu, tonlarca başka bilgiyi aktarmayacağınız anlamına gelmez.

Teknoloji bilginizi sürdürün

Popüler podcast'imin adı " Bugün Kim Komando." Bu, 30 dakikalık sağlam bir teknoloji haberleri, ipuçları ve ülkenin her yerinden sizin gibi teknik soruları olan arayanlardan oluşuyor. Podcast'lerinizi aldığınız her yerde arayın. Size kolaylık olması açısından, yakın tarihli bir bölüm için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

PODCAST SEÇİMİ:FB Marketplace'in en çok satanları, 661 bin dolarlık banka dolandırıcılığı ve kötü amaçlı yazılımlar çocukları hedef alıyor

Ayrıca Profesör Scott Galloway ile Z kuşağının çiftleşme dinamikleri konusunda eğitilmesi gerektiği yönündeki görüşleri hakkında konuşuyorum; özellikle de seks robotlarının yükselişte olduğu bir dönemde. Ayrıca size sahte perakende sitelerini nasıl tespit edeceğinizi göstereceğim, arkadaşlık uygulamasındaki eşleşmelerini müziğe dönüştüren bir kadını tanıtacağım ve ChatGPT Plus'ın yeni dosya analiz aracı hakkında her şeyi anlatacağım.

Apple, Google Podcasts, Spotify veya favori podcast oynatıcınızdaki "Kim Komando Today" podcast'ime göz atın.

Podcast'i buradan veya podcast'lerinizi aldığınız her yerden dinleyin. Soyadımı "Komando" olarak aratmanız yeterli.

Olmasanız bile bir teknoloji profesyoneli gibi görünün! Ödüllü popüler sunucu Kim Komando sizin gizli silahınızdır. 425'ten fazla radyo istasyonunu dinleyin veya podcast'i edinin. Ve 5 dakikalık ücretsiz günlük e-posta bültenini alan 400.000'den fazla kişiye katılın.

Telif Hakkı 2024, WestStar Multimedia Entertainment. Tüm hakları saklıdır.

Eleştiri Köşesi

Eleştirileri unutun, yapay zeka çocukların çevrimiçi ortamda...

Pek çok eleştirmen yapay zekanın olumsuz yönlerine odaklanıyor ancak yapay zeka aynı zamanda çocukları tehlikeli ve rahatsız edici...

Teknoloji

Basit bir Android ayarıyla pil ömrünüzü nasıl ikiye katlayabilirsiniz?

Kurt "CyberGuy" Knutsson, Android kullanıcılarının çoğu Android cihazda bulunan güç tasarrufu moduyla pil ömrünü nasıl uzatabileceklerini...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; podcast, google, siri, profil, alexa, asistan, bilgi ve teknoloji kavramlarını ele aldı, teknoloji odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.