Trump, Yüksek Mahkeme mücadelesinde oy pusulasından çıkarılması halinde 2024'te 'kaos' yaşanacağı konusunda uyarıda bulunan 27 eyalet tarafından destekleniyor

Eski Başkan Donald Trump, Yüksek Mahkeme'yi Colorado'nun kendisini başkanlık ön seçiminden çıkarmaya yönelik kararını geçersiz kılmaya çağıran 27 eyaletten destek alıyor.

Trump, Yüksek Mahkeme mücadelesinde oy pusulasından çıkarılması halinde 2024'te 'kaos' yaşanacağı konusunda uyarıda bulunan 27 eyalet tarafından destekleniyor
Trump, Yüksek Mahkeme mücadelesinde oy pusulasından çıkarılması halinde 2024'te 'kaos' yaşanacağı konusunda uyarıda bulunan 27 eyalet tarafından destekleniyor

İki düzineden fazla eyalet Yüksek Mahkeme'ye bir dost brifingi sunarak ülkenin en yüksek mahkemesini eski Başkan Trump'ı Colorado Cumhuriyetçi başkanlık oylamasında tutmaya çağırdı ve bunu yapmamanın 2024 başkanlık seçimlerini "kaosa sürükleyebileceği" uyarısında bulundu ."

Indiana, Batı Virginia ve diğer 25 eyaletin başsavcıları, Colorado Yüksek Mahkemesi'nin Trump'ı On Dördüncü Değişiklik uyarınca "isyancı" ilan etme hareketinin "çok büyük sonuçlar doğuracağı" konusunda mahkemeyi uyardı. Colorado'nun çok ötesinde."

Ülkenin en yüksek mahkemesi tartışmaları 8 Şubat'ta dinleyecek ve benzer brifingler için son tarihi 18 Ocak olarak belirleyecek. Yargıçlar, Colorado Dışişleri Bakanı'na, en azından dava karara bağlanana kadar eski başkanın adını GOP ön oylamasına koyması talimatını veren idari bir erteleme yayınladı.

YÜKSEK MAHKEME, TARİHİ DAVADA TRUMP'IN COLORADO OYLAMASINDAN YASAKLANMASINA KARAR VERECEK

Eyalet mahkemesi, Trump'ın 6 Ocak 2021'de ABD Kongre Binası'ndaki ayaklanmalardaki rolü nedeniyle bir isyana giriştiğine karar verdi. İç Savaş'tan sonra 1868'de kabul edilen On Dördüncü Değişiklik, "ayaklanmaya katılan" kişilerin kamu görevlerinde bulunmasını yasaklıyor.

Eyaletler, devletin uyguladığı kısıtlamaların bu örnekte ulusal bir sonucu olduğunu savunuyor ve karar "2024 seçimlerini kaosa sürükleme tehdidinde bulunuyor."

"Oylarını eski Başkan Trump'a vermek isteyen seçmenler, onun sonuçta kendi eyaletlerinde mi yoksa başka eyaletlerde mi oy pusulasının dışında tutulacağını bilemezler. eski Başkan Trump'ın ülke çapındaki oylamalardan hariç tutulması için gereken tek şeyin karşılıklı olmayan küçük bir saldırı engeli olup olmadığını merak ediyorum" diyorlar.

Ayrıca mahkemenin neyin ayaklanma teşkil ettiğine ilişkin kararının da geçerli olduğunu savunuyorlar "standartsız ve belirsiz" ve eski başkana, tanıkların çağrılması ve keşif süreci de dahil olmak üzere yasal süreç fırsatından mahrum kaldı.

"Colorado Yüksek Mahkemesi kendisini 'siyasi çalılığın' içine attı . . . ve bunu geri çekmek artık Mahkeme'nin elinde" diyorlar.

Eyaletler, Colorado kararının geçerliliğine izin verilmesi halinde seçim sürecinin bütünlüğüne olan güvenin zarar göreceği konusunda uyarıyorlar.

TRUMP, YÜKSEK MAHKEMEDEN ADINI COLORADO OYLARINDA TUTMASINI İSTEDİ

"Pek çok Amerikalı, birkaç partizan aktörün bunu yaptığına ikna olacak. "siyasi bir kararı sıradan seçmenlerin elinden almanın bir yoluydu" diye uyarıyorlar.

Kısa özette ayrıca, mahkemenin "belirsizliğin devam etmesine izin vermemesi" gerektiği için derhal harekete geçilmesi gerektiği savunuluyor ve eğer karar verilirse daha fazla kafa karışıklığının oluşabileceği konusunda uyarıda bulunuluyor. Önseçimler ve parti toplantıları yaklaşırken daha fazla eyalet Trump'ı oylamadan çıkarıyor.

"Benzer sorunları gündeme getiren başka bir dava bu Mahkemeye geri döndüğünde herhangi bir hasar oluşmuş olabilir. Ulusal bir adayın uygunluğuna ilişkin dava ne kadar uzun sürerse, belirsizlik ve kafa karışıklığı da o kadar yaygınlaşacaktır. Eyaletler, seçmenlerin, oy verme işlemi başladıktan sonra değil, oy vermeden önce rakip adayların erdemlerini akıllıca tartmak için zamanında bir cevaba ihtiyaçları olduğunu söylüyor.

BIDEN OCAKTAN BU YANA ÜÇ YILINI DÜŞÜYOR. 6 TRUMP'I KAVGA ETTİ, 'TARİHİ ÇALMAYA ÇALIŞTIĞINI' SÖYLEDİ

Bu özet ayrıca, ayakta kalmasına izin verilirse gelecekte başka potansiyel diskalifiyelerin ortaya çıkabileceğini de öne sürüyor ve şu soruyu soruyor: düşmanlara "yardım veya rahatlık" sağlamak olarak yorumlanan bir savaş zamanı hatası nedeniyle bir başkanın yeniden seçilmek için adaylığı durdurulabilir.

"Mahkeme tüm bu 'tuhaf, geniş kapsamlı' durumu durdurmak için hemen harekete geçmeli. Eyaletler, kontrolden çıkmanın zararlı sonuçlar doğuracağını ve bunun da kontrolden çıkacağını söylüyor.

Son olarak, özette kimin başkan olarak hizmet etmeye yetkili olduğuna ilişkin kararın mahkemelere değil seçmenlere ait olduğu savunulmaktadır.

"Seçmenler eski Başkan Trump'ı nitelikli bulursa ve Kongre de aynı fikirde olursa, o zaman Anayasa yargının bu çağrıyı ikinci kez tahmin etmesi için bir zaman öngörmüyor. Bunun yerine Anayasa, birçok mahkemenin söylediği gibi, Başkan'ın hizmet etmeye devam edip edemeyeceğini belirleme konusunda Kongre'ye tek ve nihai yetki veriyor."

Fox News'den Sarah Rumpf-Whitten, Bill Mears ve Shannon Bream bu rapora katkıda bulunmuştur.

Dizi

Kalbinizi Adrenalin ile Dolduracak 30 Yabancı Dizi

Aksiyon ve gerilimin dozunu artırmak isteyenler için, birbirinden heyecanlı yabancı dizileri listeledik. İzlemek için vakit bulamayanlar...

Politika & Siyaset

İZLE: Cori Bush'un kocası, kampanyasından aldığı binlerce...

Fox News Digital'in elde ettiği videoya göre Temsilci Cori Bush'un kocası, kampanyasından aldığı ödemeler ve komitedeki mevcut görevi...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; trump yüksek mahkeme, başkan trump, mahkeme, eyalet, karar, colorado, seçmenler ve dava kavramlarını ele aldı, politika & siyaset odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.