Missouri yargıcı, 2024 seçimlerinde seçmenlerin oy kullanırken fotoğraflı kimlik göstermelerinin gerekip gerekmeyeceğine karar verecek

Missouri'deki bir yargıcın bu hafta, seçmenlerin oy kullanırken fotoğraflı kimlik belgesi ibraz etmelerini gerektiren eyalet yasasının anayasaya uygun olup olmadığına ve devam edip edemeyeceğine karar vermesi bekleniyor.

Missouri yargıcı, 2024 seçimlerinde seçmenlerin oy kullanırken fotoğraflı kimlik göstermelerinin gerekip gerekmeyeceğine karar verecek
Missouri yargıcı, 2024 seçimlerinde seçmenlerin oy kullanırken fotoğraflı kimlik göstermelerinin gerekip gerekmeyeceğine karar verecek

Missouri'deki bir yargıcın, eyaletteki seçmenlerin yaklaşan 2024 seçimlerinde oy kullanabilmek için fotoğraflı kimlik göstermelerinin gerekip gerekmeyeceğine bu hafta karar vermesi bekleniyor.

Ekim 2022'de Cole İlçesi Başkanı Yargıç Jon Beetem, Missouri Kadın Seçmenler Birliği (NAACP) ve iki seçmenin Cumhuriyetçilerin kontrolündeki eyalet yasama organı tarafından kabul edilen ve bunu zorunlu kılan bir yasaya itiraz ederek açtığı davayı zaten reddetmişti. Seçmenler normal oy kullanmak için fotoğraflı kimlik gösterirler. 2022 yasası uyarınca, resmi makamlarca verilmiş geçerli bir fotoğraflı kimliğe sahip kişiler hâlâ geçici oy pusulası gönderebilmektedir. Bu oy pusulaları, o gün daha sonra fotoğraflı bir kimlik belgesiyle gelmeleri veya seçim yetkililerinin imzalarını doğrulaması durumunda geçerli sayılacaktır.

Ancak davaya üçüncü bir seçmen katıldı ve Beetem konuyla ilgili olarak geçen hafta başlayan ve Çarşamba gününe kadar devam etmesi beklenen duruşmaya başkanlık ediyor.

FOX 2 St. Louis'in haberine göre, geçen yıl Beetem, ilk iki seçmenden hiçbirinin "fotoğraflı kimlik zorunluluğuna itiraz etmede belirli, somut, spekülatif olmayan bir zarar veya yasal olarak korunabilir bir menfaat iddiasında bulunmadığına" karar verdi. Yeni, üçüncü davacı, Columbia, Missouri'den 90 yaşında, görüşü zayıf ve yürüme güçlüğü olan John O'Connor'dur.

O'Conner'ı eyalete karşı açılan davaya ekleyen Missouri ACLU ve Missouri Seçmen Koruma Koalisyonu'na göre, yasa geçen yıl yürürlüğe girdiğinde yaşlı sakinin süresi dolmuş bir pasaportu ve ehliyeti vardı. Davada, New York'ta doğan ve doğum belgesini bulmakta zorluk çeken O'Conner'ın daha sonra karısının yardımıyla ehliyetsiz bir ehliyet aldığı belirtiliyor. Ancak ABC News'e göre bunun nedeni, yetkililerin süresi dolmuş sürücü ehliyetini kabul etmesiydi; bu durum, Eyalet Gelir İdaresi Başkanlığı'nın, süresi dolmuş ehliyetlerin yeni kimlik ararken kullanılmasına izin verilen kayıtlar olmadığı yönündeki yönlendirmesine aykırıydı.

MISSOURI'NİN SEÇMEN KİMLİK YASASI YENİDEN MAHKEMEDE. İŞTE NE YAPTIĞINA BİR BAKIŞ

Cumhuriyetçi Missouri Dışişleri Bakanı Jay Ashcroft'un ofisi duruşmada yasayı savunuyor.

"Missouri'nin erişilebilir, güvenli ve itibarlı seçimlerini sürdürmek için her zaman mücadele edeceğim. Bu olayla ilgili olarak - herkes oy kullanabildi - kimlikleri olmadığı için kimsenin oy kullanması reddedilmedi, " Ashcroft bir açıklamada söyledi. "Yasada da belirtildiği üzere ofisim, oy vermek isteyen herkesin kimlik almasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, seçim gününde kimliği olmayan biri kayıtlıysa yine de oy kullanabilir."

Ashcroft X Pazartesi günü şunu ekledi: "Missouri, seçimlerimizi korumak için seçmen kimliğini üç kez geçti ve ben de yasayı durdurmak için dava edilmeye devam ediyorum. Bugün seçmen dürüstlüğünü savunmak için mahkemeye geri döndük." Eyalet yasama organı daha önce 2006'da ve 2020'de seçmenlerin fotoğraflı kimlik belgesi ibraz etmesini zorunlu kılan yasalar çıkarmıştı, ancak bu önlemlerin her ikisi de mahkemede iptal edildi.

Cumhuriyetçiler 2022 yasasının amacının seçmen sahtekarlığını caydırmak olduğunu söyledi, ancak davadaki davacılar yasanın oylamaya anayasaya aykırı engeller koyduğunu ve katılımı bastırdığını savunuyor.

Cuma günü yapılan açılış konuşmalarında Başsavcı Yardımcısı Peter Donohue, 2022 yasasını "bu kutsal oy kullanma hakkını desteklemek için tasarlanmış sağduyulu bir yasa" olarak savundu. Yüklerin asgari düzeyde olduğunu ve faydaların önemli olduğunu iddia ederek, Missouri'nin ihtiyacı olan seçmen için ücretsiz olarak kimlik kartı çıkaracağını ve belgeleri edinmelerine yardımcı olacağını da sözlerine ekledi.

SEÇMEN KİMLİĞİ VE ERKEN OY VERMEYİ KOLAYLAŞTIRMAYA YÖNELİK YAYGIN DESTEK: ULUSAL ANKET

"Seçimlerin bütünlüğünün korunması kesinlikle bir Donohue, hükümetin ilgi uyandırıcı olduğunu söyledi.

Rutgers Üniversitesi siyaset bilimi profesörü Lorraine Minnite Pazartesi günü ifade vererek "ülke çapında ve Missouri'de seçmen dolandırıcılığı vakalarının son derece nadir olduğu" sonucuna vardı.

Missouri NAACP ve Kadın Seçmenler Birliği'nin diğer bir uzman tanığı olan Wisconsin Üniversitesi'nden siyaset bilimci Kenneth Mayer, St. Louis County'de yaklaşık 175.000 oyun kullanıldığını, yani oyların %8,4'ünün kullanıldığını ifade etti. The Missouri Independent'ın haberine göre, 2018 ile 2022 yılları arasında Missouri tarafından verilmiş ehliyeti, sürücü belgesi olmayan veya doğum tarihini gösteren federal olarak verilmiş kimliği olmayan kişiler tarafından toplam kadro seçildi. Mayer, bu rakamların Jackson County'de biraz daha yüksek olduğunu ve Boone County'de neredeyse iki kat olduğunu söyledi.

Missouri Seçmen Koruma Koalisyonu direktörü Denise Lieberman, FOX 2'ye yaptığı açıklamada, Missouri'de kayıtlı 137.000'den fazla geçerli seçmenin Missouri Gelir Bakanlığı'nda kayıtlı herhangi bir Missouri kimliğinin bulunmadığını söyledi. Ek olarak, 140.000 kişinin de oy kullanmalarına izin vermeyecek, süresi dolmuş bir kimlik formuna sahip olduğunu söyledi.

2022 ara seçimlerinden önce Missouri'lilerin seçmen kayıt kartı, öğrenci kimlik kartı, banka ekstresi veya elektrik faturası ya da geçerli bir belge ibraz etmesi kabul edilebilirdi.

Duygu Dökümü

Wardruna - Raido | Einar'ın Terkedişi

5 dakikalık bir kliple ne anlatılabilir? Eğer Türkiye'deki pop kliplerine bakarsak çıplaklığın ve sahte zenginliğin para kazandırma...

Politika & Siyaset

İZLE: Cori Bush'un kocası, kampanyasından aldığı binlerce...

Fox News Digital'in elde ettiği videoya göre Temsilci Cori Bush'un kocası, kampanyasından aldığı ödemeler ve komitedeki mevcut görevi...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; seçmen, missouri, fotoğraflı kimlik, kimlik belgesi, yasa, süresi dolmuş, seçim ve dava kavramlarını ele aldı, politika & siyaset odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.