En kısa sürede çevrimiçi gizlilik kontrol listenize eklenecek 11 şey

İnternette arama yaparken gizliliğinizi ve güvenliğinizi korumak için atabileceğiniz birkaç adım vardır. Kurt "CyberGuy" Knutsson bunun nasıl olduğunu açıklıyor.

En kısa sürede çevrimiçi gizlilik kontrol listenize eklenecek 11 şey
En kısa sürede çevrimiçi gizlilik kontrol listenize eklenecek 11 şey

Her gün 5 milyardan fazla insanın interneti kullandığını biliyor muydunuz? Bu, bilgisayar korsanlarının, reklamverenlerin ve diğer üçüncü tarafların kişisel verilerinize erişmesi ve çevrimiçi davranışınızı izlemesi için sayısız fırsatın olduğu anlamına gelir.

Peki, kendinizi bu tehditlerden nasıl koruyabilir ve web'den ödün vermeden web'in keyfini nasıl çıkarabilirsiniz? gizlilik?

Bilgisayar korsanları veya meraklı gözlerden endişe duymadan internette gezinmeyi seviyorum; herkesin gizlilik hakkı aynıdır. Bu yüzden çevrimiçi ortamda gizli kalmak için yapmanız gereken en önemli 11 şeyi açıklıyorum.

GÜVENLİK UYARILARI VE EN SON BLACK FRIDAY FIRSATLARINI İÇEREN ÜCRETSİZ CYBERGUY RAPORU BÜLTENİMİ ALMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

1. Gizli tarayıcılar

Gizli modda göz atmak, özellikle de cihazı küçük çocuklar veya torunlar gibi başka kişilerle paylaşırken yararlı olabilir. Çevrimiçi ortamda tam gizlilik ve güvenliği garanti etmez. Tarayıcınızın tarama geçmişinizi ve çerezlerinizi kaydetmesini engelleyecektir. Faaliyetlerinizin bazı web siteleri tarafından izlenmesini azaltsa da, çevrimiçi ortamda tam gizlilik ve güvenliği garanti etmez.

İnternet servis sağlayıcınız (İSS), okulunuz veya iş yeriniz tarama etkinliklerinizi hâlâ izleyebilir ve IP adresiniz gizlenmez. Gizli mod kullanışlı bir özelliktir ancak çevrimiçi ortamda tam gizlilik ve güvenlik sağlamak istiyorsanız VPN'in veya diğer gizlilik araçlarının yerini almaz.

Safari'de gizli pencere nasıl açılır

Microsoft Edge'de gizli pencere nasıl açılır?

Firefox'ta gizli pencere nasıl açılır

Chrome'da gizli pencere nasıl açılır

DAHA FAZLA: BU YENİ IPHONE GÜVENLİK ÖZELLİĞİYLE GİZLİLİĞİNİZİ GERİ ALIN

2. Tarayıcılarınızın gizlilik özelliklerini ayarlayın

Cihazlarınızın her birinde gizlilik ayarlarınızı ihtiyaçlarınıza en uygun şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu, verileriniz ve onlara kimin bakacağı üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlayabilir. Face ID, iki faktörlü kimlik doğrulama ve daha fazlası gibi ayarlar ekleyebilirsiniz.

Face ID, cihazınızın kilidini açmanıza veya yüzünüzle belirli uygulamalara erişmenize olanak tanıyan bir özelliktir. İki faktörlü kimlik doğrulama, hesabınızda oturum açtığınızda normal şifrenize ek olarak telefonunuza veya e-postanıza gönderilen bir kodu veya şifreyi girmenizi gerektiren bir güvenlik önlemidir.

Bu, bilgisayar korsanlarının şifrenizi bilseler bile hesabınıza erişmesini zorlaştırır.

iPhone veya iPad'de gizlilik ayarları nereden yapılır?

Mac'te gizlilik ayarları nerede ayarlanır?

Mac'te, hangi uygulamaların kameranıza, mikrofonunuza erişebileceğini seçme gibi ayarları yapabilirsiniz. ve daha fazlası.

Android'de gizlilik ayarları nerede ayarlanır?

Android'de gizlilik ayarlarını değiştirmenin birden fazla yolu vardır.

< p>ARACINIZ HAKKINIZDA NE BİLİYOR VE DÜNYAYA NELER SÖYLÜYOR?

İki faktörlü kimlik doğrulamayı açmak için

< i>Ayarlar, Android telefonunuzun üreticisine bağlı olarak değişiklik gösterebilir:

Android'de uygulama izinlerini kısıtlamak için

Ayarlar, Android telefonunuzun üreticisine göre değişiklik gösterebilir. Android telefonunuzun üreticisine bakın:

Android'de mikrofon ve kamera erişimini devre dışı bırakmak için

Ayarlar, telefonunuza bağlı olarak değişebilir. Android telefonun üreticisi:

Windows'ta gizlilik ayarları nereden yapılır

3. VPN kullanın

VPN'inizi her zaman açık bırakmayı düşünmenizin birçok nedeni vardır. Öncelikle çevrimiçi gizliliğinizi ve güvenliğinizi korumak için yararlı bir araç olabilir. VPN veya sanal özel ağ, cihazınız ile internetteki bir sunucu arasında güvenli bir bağlantı oluşturan bir hizmettir. Bu şekilde internet trafiğiniz şifrelenir ve bilgisayar korsanları veya internet servis sağlayıcıları gibi trafiğinize müdahale etmeye çalışabilecek herkesten gizlenir. VPN ayrıca Netflix, YouTube veya sosyal medya gibi bölgenizde engellenebilecek veya sansürlenebilecek web sitelerine ve içeriğe erişmenize de olanak tanır.

VPN'ler halka açık bir yerde olduğunuzda da size yardımcı olabilir. Havaalanı veya kafe gibi ve halka açık Wi-Fi kullanıyorsunuz. Bir VPN ile ücretsiz, halka açık, güvenli WiFi ağlarındayken IP adresinizi gizleyebilir ve verilerinizi şifrelenmiş ve gizli tutabilirsiniz. VPN'i bilgisayarınızda, akıllı telefonunuzda, tabletinizde ve hatta akıllı TV'nizde kullanabilirsiniz.

Mac, PC, iPhone ve Android cihazlarınız için en iyi VPN'ler hakkındaki incelemelerimin devamını okuyun

DAHA FAZLASI: SUÇLU HACKER'LARI DİJİTAL HESAPLARINIZDAN KİLİTLEYEREK NASIL ALT EDEBİLİRSİNİZ?

4. Gaz uygulamalarında gizli kalın

Gazdan tasarruf etmenize yardımcı olabilecek birçok uygulama vardır ve özellikle göz önüne alındığında, birkaç kuruş tasarruf etmek için gördüğünüz ilk uygulamayı indirmek cazip gelebilir. günümüzün yüksek benzin fiyatları.

Gaz uygulamalarının toplayıp paylaşabileceği verilerden bazıları şunları içerir:

Teknoloji

Fox News Yapay Zeka Bülteni: Teknoloji milyarderi, insanların...

Yapay zeka teknolojisindeki en son gelişmeler hakkında güncel bilgi edinin ve yapay zekanın şimdi ve gelecekte sunduğu zorluklar ve...

Teknoloji

Amazon hediye satın alımlarınızı sır olarak saklamanın...

Tatil alışverişi sezonu yaklaşırken Amazon satın alımlarını gizli tutmanın bir yolu var, böylece bu sırrı sevdikleriniz için bozmazsınız.

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; gizlilik ayarları, android telefonunuzun üreticisine, gizli pencere, faktörlü kimlik doğrulama, pencere nasıl açılır, çevrimiçi ortamda, ortamda tam gizlilik ve bilgisayar korsanları kavramlarını ele aldı, teknoloji odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.