Biden yönetimi İran'la yanlış türde bir savaşa mı hazırlanıyor?

Başkan Biden, İsrail-Hamas çatışmasını kontrol altına almayı hedeflediği için stratejisini değiştirmeli. Önce ABD'nin anavatanını korumalı, ardından Orta Doğu'da daha geniş bir savaşı caydırmaya odaklanmalıdır.

Biden yönetimi İran'la yanlış türde bir savaşa mı hazırlanıyor?
Biden yönetimi İran'la yanlış türde bir savaşa mı hazırlanıyor?

İsrail ordusu, Pazartesi günü kuzey Gazze'deki kara operasyonunu genişleterek "savaşın ikinci aşamasına" girerken, Hamas terör tehdidini kesin olarak ortadan kaldırmayı hedefleyerek, çatışmanın daha geniş bir boyuta ulaşmasıyla ilgili korkular artıyor. Ortadoğu'da savaş.

Pentagon, Tahran'ı düşmanlıkları kızıştırmaktan ve çatışmayı genişletmekten caydırmak amacıyla ABD'nin bölgedeki pozisyonunu güçlendirdi ve Suriye'deki İran bağlantılı iki silah ve mühimmat depolama tesisine misilleme amaçlı hava saldırıları düzenledi. Pentagon'un yaptığı gibi, Doğu Akdeniz'e iki uçak gemisi saldırı grubu göndermek, terminal yüksek irtifa alan savunma (THAAD) bataryasının ve bölgeye ek Patriot taburlarının konuşlandırılmasına izin vermek, iyi bir stratejik mesajlaşma kampanyasıdır. Ancak İran ve onun Amerika'daki vekillerinin oluşturduğu tehdide karşı hiçbir şey yapmıyor.

Biden yönetimi muhtemelen yanlış türde bir savaşa hazırlanıyor ve stratejisini değiştirmesi gerekiyor. Başkan Biden, yalnızca Orta Doğu'da çok cepheli bir savaşı önlemeye odaklanmak yerine, her şeyden önce İran tehdidini ABD anavatanından uzak tutmalı.

İran'ın kafa kafaya bir savaşa girmesi pek mümkün görünmüyor. Amerika Birleşik Devletleri ile kafa kinetik çatışması. Birincisi, İran ezici bir çoğunlukla üstün olan ABD ordusuna karşı intihara meyilli değildir. İkincisi, doğrudan devlete karşı savaş, İran'ın savaş yöntemi değildir. Asimetrik savaş veya ABD ordusunun "gri bölge" olarak adlandırdığı bölgede savaşmak, İran kuvvetlerinin 1979'da İslam Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana kullandıkları kendine özgü tarzıdır.

İRAN ABD'NİN İSRAİL'E DESTEĞİ IŞIĞINDA VEKİLLER YURT DIŞINDAKİ AMERİKAN GÜÇLERİNE YÖNELİK SALDIRILARI ARTIRIR

Gri bölge ne barış ne de savaştır. Bu, karşıt taraflar arasındaki gerilimin yükselip krize dönüştüğü, ancak savaş ilanının ilan edilmediği, çatışma yelpazesinde bir ara aşamadır.

Askeri stratejistler, daha zayıf bir gücün, daha güçlü rakibini düşük yoğunluklu, genellikle uzun süreli, dolaylı bir askeri çatışmaya "sıkışıp" bırakabildiğini, onu yıpratabildiğini ve çoğu zaman karşılık vermekte zorlandığını keşfettiler. Savaşan taraflar, ev yapımı patlayıcılar gibi düşük teknolojili silahlar, vekil aktörler, siber saldırılar, hedefli cinayetler ve adam kaçırma gibi askeri olmayan yöntemler kullanıyor.

ABD Açıkça tanımlanmış bir savaş alanı ve savaşılacak düzenli bir muharip güç bulunmadığından, liderler bu tür savaşa karşı koymayı çok zor buldular. Büyük ölçüde yalnızca Batılı ordular tarafından da olsa, uluslararası düzeyde tanınan hiçbir silahlı çatışma kuralı geçerli değildir.

Bu asimetrik savaş doktrinine uygun olarak İran, Irak, Suriye, Lübnan, Yemen, Bahreyn ve Filistin toprakları da dahil olmak üzere Orta Doğu'da bir düzineden fazla militan ortak ve vekilden oluşan gayri resmi bir ağ kurdu. Bu vekil güçler, İran'ın İslam Devrim Muhafızları (IRGC) ve onlara İHA'lar, finansman ve eğitim gibi gelişmiş silahlar sağlayan elit Kudüs Gücü tarafından destekleniyor.

"Direniş Ekseni" olarak adlandırılan bu gruplar, Tahran'ın ABD ordusunu bölgeden sürmek olan stratejik hedefine ulaşmak için İran adına terör yöntemlerini kullanarak savaşıyor. Ana hedefleri güçlerimiz, askeri üslerimiz, elçiliklerimiz ve diğer tesislerimizdir. Yalnızca İsrail-Hamas çatışmasının başlangıcından bu yana Ortadoğu'daki ABD kuvvetlerine en az 25 kez insansız hava aracı veya roketlerle saldırı düzenlendi.

BİDEN YÖNETİCİ BU HAFTA SUUDİ SAVUNMA BAKANI İLE GÖRÜŞECEK GERİLİMİ AZALTMA TEKLİFİ: RAPOR

FBI Direktörü Christopher'ın Salı günü yaptığı açıklamada, ABD hükümetinin 1984 yılında terörizme sponsor olan devlet olarak belirlediği İran'dan gelen tehdidin ülkemize ulaştığını belirtti. Kongre duruşması sırasında Wray. Wray, "Ortadoğu'da devam eden savaşın ABD'de Amerikalılara yönelik saldırı tehdidini bambaşka bir düzeye çıkardığını" belirtti.

Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırılarının büyük olasılıkla ABD'deki terörist saldırılara ilham vereceği konusunda uyardı. Wray ayrıca İranlıların "doğrudan veya suçluları kiralayarak, muhaliflere ve üst düzey mevcut ve eski ABD hükümet yetkililerine karşı, burası da dahil olmak üzere, Amerikan topraklarında suikast girişimlerinde bulunduğunu" kabul etti.

İran, Direktör Ofisi tarafından Mart ayında yayınlanan 2023 Yıllık Tehdit Değerlendirmesine göre, ABD vatandaşlarına yönelik vekalet saldırıları düzenlemek amacıyla on yılı aşkın bir süredir "ABD içinde vekil ağlar" geliştiriyor. Ulusal İstihbarat Dairesi.

Geçen Cuma günü, ABD Gümrük ve Sınır Koruması (CBP) San Diego Saha Ofisi istihbarat birimi, çalışanlarına "ilham veren veya tepki gösteren kişilerin" Mevcut İsrail-Hamas çatışması, Güneybatı boyunca dolambaçlı transit yoluyla Orta Doğu'daki düşmanlıkların olduğu bölgeye gidip gelme girişiminde bulunabilir…

Duygu Dökümü

Wardruna - Raido | Einar'ın Terkedişi

5 dakikalık bir kliple ne anlatılabilir? Eğer Türkiye'deki pop kliplerine bakarsak çıplaklığın ve sahte zenginliğin para kazandırma...

Eleştiri Köşesi

Morning Glory: Trump'ın ikinci dönemine yönelik fantastik...

Hugh Hewitt, eski Başkan Trump'ın, bağış toplama ve medya desteğine hızlı bir başlangıç ​​yapmak için ikinci dönemi için potansiyel...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; savaş, iran, çatışma, saldırı, bölge, güç, vekil ve israil-hamas çatışması kavramlarını ele aldı, eleştiri köşesi odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.