Allah neden kötülüklere izin veriyor?

Allah neden kötülüklere müsade etsin ki? Allah'ın kötülüklere izin vermesine dair cevap aslında çok basit ve açıktır. Eğer uygun bir perspektiften bakarsak ve aşağıdaki şu hikayeyi anlayabilirsek cevabımız direk ortaya çıkar. Aslında Allah kötülüklere izin vermemektedir, hatta Kur'an'da ne çeşit olursa olsun bütün kötülükler yasaklanmıştır ama bu Dünya'ya sınanmak için gönderildik. Dünya'da cenneti ummak mantıklı bir hareket değildir.

Allah neden kötülüklere izin veriyor?
Allah neden kötülüklere müsade etsin ki? Allah'ın kötülüklere izin vermesine dair cevap aslında çok basit ve açıktır. Eğer uygun bir perspektiften bakarsak ve aşağıdaki şu hikayeyi anlayabilirsek cevabımız direk ortaya çıkar. Aslında Allah kötülüklere izin vermemektedir, hatta Kur'an'da ne çeşit olursa olsun bütün kötülükler yasaklanmıştır ama bu Dünya'ya sınanmak için gönderildik. Dünya'da cenneti ummak mantıklı bir hareket değildir. Eğer Allah dileseydi elbet bütün kötülükleri önlerdi ama o zaman sınanma diye bir kavram olmazdı.
Bir gün öğrenci üniversitede fizik dersine girer. Dersin öğretmeni dinlere saygısız bir ateisttir.
Öğrencilere bir yargı yöneltir:
- Allah kötülüğü yaratmıştır, kötülüğü yarattığı için aslında Allah kötüdür. 
der. Hemen öğrencilerden biri elini kaldırır, öğretmen öğrenciye söz hakkı verir ve "Allah neden kötülüklere izin veriyor?" sorusuna da nihai cevap oluşturan şu efsane diyalog ortaya çıkar:
- Öğretmenim siz fizik öğretmenisiniz, ışık var mıdır?
 
Öğretmen:
- Bu nasıl bir soru, tabi ki vardır. Fotonlar bir araya gelip ışığı oluşturur.
 
Öğrenci:
- Peki, karanlık var mıdır?
 
Öğretmen:
- Tabi ki vardır, ışığın olmadığı yere karanlık deriz, ama aslında karanlığı oluşturan bir madde yoktur, yani karanlık somut olarak yoktur, biz ışığın olmadığı yerlere karanlık diyerek günlük hayattaki ifadesini kolaylaştırırız.
 
Öğrenci:
 
- Aynı ışığın olmadığı yere karanlık dediğimiz gibi öğretmenim, iyiliğin olmadığı yere de kötü deriz ama aslında kötü diye bir şey yoktur. Kötülük iyiliğin olmadığı yerdir. Allah kötülüğü yaratmamıştır çünkü kötülük zaten yoktur. İyi olmamızı emrederek iyiliği yaratmıştır, bizlerse iyiliğin olmadığı yerlere kötü  deriz.
 
Yani özetle arkadaşlar Allah kötülüklere müsade etmez. İzin vermez. Kötülük diye bir şey yoktur. Kötülük iyiliğin olmadığı yerdir. Umarım Allah neden kötülüklere izin veriyor? sorunuzun cevabı sizleri tatmin etmiştir.

Haberler

Hizbullah lideri, Hamas liderinin ölümüne yanıt verilmemesi...

Hizbullah lideri Seyyid Hasan Nasrallah, terör grubunun Beyrut'ta üst düzey bir Hamas liderinin öldürülmesine yanıt vermemesi halinde...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı Kayıp Zeka ; allah neden kötülüklere, kötülüklere, öğretmen, kötülük, öğrenci, karanlık, dünya ve iyiliğin kavramlarını ele aldı, din odaklı daha fazla eğitim & nasıl yapılır? makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.