7 En İyi Instagram Para Kazanma Stratejisi

Birçok işletme para kazanma konusunda her sosyal medya platformunda bulunma baskısı hissediyor... ve stratejiyi unutuyorlar. Instagram'dan para kazanacağım derken bu hatayı yapmayın. Instagram diğer popüler sosyal sitelerden çok farklı olduğundan, Instagram'da para kazanma konusunda farklı bir pazarlama stratejisi gerektirir. İşte o harika Instagram para kazanma stratejisi...

7 En İyi Instagram Para Kazanma Stratejisi

Birçok işletme her sosyal medya platformunda bulunma baskısı hissediyor... ve stratejiyi unutuyorlar. Bu hatayı yapmayın. Instagram diğer popüler sosyal sitelerden çok farklı olduğundan, farklı bir pazarlama stratejisi gerektirir. Markanıza, kendine özgü tarz geliştirmek için buradan başlayın.

1. Instagram için hedeflerinizi belirleyin.

Instagram'da yayınlamaya başlamadan önce kendinize (veya ekibinize) bir şey sorun: Neden Instagram'dasınız? Platform kadar popüler olduğu gibi, cevabınız "Çünkü diğer herkes..." olmalıdır. Instagram'da uzun vadede başarılı olmak için, zamanınızı, enerjinizi ve parasal yatırımınızı haklı çıkarabilmeniz için belirli bir amaca ve hedeflere sahip olmalısınız.

Burada doğru bir cevap yok. Belki de ürün açıklamalarını örneğin Anthropologie'nin yaptığı gibi müşterilere göndermek ve satmak için Instagram kullanmak istersiniz belki de başka bir amaç. (Birçok e-ticaret ve fiziksel ürün işletmesi ürün açıklamak isteğiyle Instagram'da.)

Belki de takipçilerin ürününüzü (veya hizmetinizi) örneğin estetik uzmanı The Wicked Waxer gibi öncesi-sonrası şeklinde görebilmesi için portföy içeriğini paylaşmak üzere Instagram'dan yararlanıyorsunuz.

Belki de örneğin kaliteli popüler kültür organizasyonlardan biri olan The Blurt Foundation gibi motivasyonel alıntılar ve eğlenceli görseller göndererek marka bilinirliğini oluşturmak ve reklamlardan para kazanmak için Instagram'dasınız.

Belki de Instagram'da müşteriler tarafından oluşturulan içeriği paylaşmak istersiniz, böylece takipçiler örneğin Orangetheory gibi ürün veya hizmetinizi kullanan gerçek kişileri görebilir. (Dünya çapında birçok işletme veya franchise olan işletmeler de bunu yapar.)

Nedeni ne olursa olsun, ilk olarak Instagram hedeflerinizi tanımladığınızdan emin olun. Instagram'ınızın birden çok hedefi olabilir, örneğin bir yandan kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği (UGC) paylaşırken bir yandan ürün resimleri yayınlayabilirsiniz. Paylaşılan yayınların türü ve bunları neden paylaştığımız konusuna yukarıda değinmiştik tekrar gözden geçirmenizin faydası olacaktır. Özetle "Neden Instagram?" sorusuna cevap verebiliyorsanız, performansınızı nasıl ölçeceğinizi ve Instagram Analytics araçlarını nasıl kullanacağınızı yazının devamında öğrenebilirsiniz.

2. Instagram kitlenizi belirleyin.

Instagram'da pazarlamaya başlamadan önce ulaşmak istediğiniz kitleyi belirleyin. Başka pazarlama stratejileriniz varsa, çabalarınızın tutarlı sonuçlar üretmesi için kitle tanımından yararlanın. Yaş, yer, cinsiyet, gelir, ilgi alanları, motivasyonlar ve ağrı noktaları ( kitlenin sorunları ) gibi faktörleri göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? İşletmenizle ilgili popüler etkinlik ve ilgi hashtag'lerini (Örneğin klasik giyim firması için izlenecek uygun hashtaglerden biri #business olabilir.) izleyin. Bu hashtag'leri kimlerin kullandığını ve bu içeriklerle nasıl etkileşime geçtiğini(yorumlar) görün ve profillerine göz atın. Rakiplerinizin takipçilerine de göz atabilirsiniz. Hatta rakiplerinizin takipçilerine samimi reklam mesajları atarak rakibe -1 size +1 katacak bir hamleyle 2 puan öne de geçebilirsiniz. Instagram, kitlenizi tanımlamanızı hashtagler gibi pek çok araç sayesinde kolaylaştırır.

3. Rekabetçi bir analiz yapın.

Instagram kitlenizi belirledikten sonra, alanınızdaki diğer pazarlamacıların neler yayınladığını görmek için rekabetçi bir analiz yapın.

En iyi rakiplerinizi zaten biliyorsanız, Instagram profillerini inceleyerek başlayın. Bilmiyorsanız, benzer hesapları bulmak için işletmeniz ve sektörünüzle ilgili terimleri ve hashtagleri arayın.

Hangi yayınların en yüksek katılımı sağladığını, hangi popüler hashtag'leri kullandıklarını, altyazılarının ne olduğunu, ne sıklıkta yayınlandıklarını ve ne kadar hızlı büyüdüklerini görmek için ilgili hesapları hızlı bir şekilde denetleyin. Kendi hesabınızı büyütmeye başladığınızda, bu bilgiler bir ölçüt görevi görebilir.

Rakiplerinizin içeriğini denetlerken kaçırmış olabilecekleri fırsatları not edin. Karışıma benzersiz içerik eklemek, işletmenizin diğerlerinden öne çıkmasına yardımcı olur.

4. Bir içerik takvimi yapılandırın.

Ortalama olarak, markalar Instagram'da haftada yaklaşık altı resim yayınlıyor… bu da yılda 300'den fazla gönderi! Bu sıklıkta, neleri göndermeniz gerektiğini ve nelerin zaten yayınlandığını takip etmek zor olabilir.

Bir içerik takvimi oluşturmak, zaman kazanmanıza ve Instagram varlığınızı yönetmenize yardımcı olabilir. Takviminizi daha önce belirttiğimiz bazı Instagram yayın türleriyle doldurun ve altyazılarınızı, hashtag'lerinizi ve yayınlama zamanlarınızı önceden planlayın.

İçerik takviminiz, Instagram hesabınızda vurgulanacak yeni ürün lansmanları veya özel teklifler gibi önemli etkinlikleri kaydetmek için harika bir yerdir. Bir içerik takvimi ile, son dakika yayınlarını karıştırmak yerine gerçek zamanlı fırsatlara göz atabilirsiniz.

5. Instagram'da tutarlı bir marka oluşturun.

Rastgele veya sektörünüzden çok uzak içerikler kitlenizi şaşırtabilir ve takipçilerinizi kaybetmenize neden olabilir. Bunu önlemek için Instagram hesabınızda tutarlı bir marka estetiği kullanın.

Marka kişiliğinizi düşünerek bunun neye benzediğini belirleyin. Marka değerleriniz nedir? Müşterileriniz ve çalışanlarınız markanızı nasıl tanımlar? Cesur ve eğlenceli veya kalite ve güvenlikçi misin, ya da ucuzcu musun?

Örneğin Apartment Therapy'nin marka kişiliği parlak, temiz ve düzenli ve hesabı tutarlı bir şekilde Instagram'de yer etmiş bir markayı yansıtıyor. Ek olarak, marka estetiği markanızın tanınabilir hale gelmesine yardımcı olur, yani birisi logonuzu keşfette bir resmin sağ altında görebilir ve adınızı görmeden anında siz olduğunu bilir.

Örneğin Taco Bell, marka estetiğinin bir başka harika örneğidir. Kullanıcı edinmede yemi, kitlesinin cesur ve hareket halindeki yaşam tarzına odaklanır ve etkileşimi artırmak için eğlenceli görüntüler sunar.

Marka kişiliğinizi belirledikten sonra, içeriğinizi eşleşecek şekilde hassaslaştırın. Bu, fotoğraflarınızda kullanılan renk paletine bile uygulanabilir. Örneğin sarı tonlarının yoğun olduğu bir logo için, pastel sarı arkaplan içeren gönderiler bilinçaltı bağlantı oluşturmak adına kullanılabilir.

Marka estetiği sadece görseller için geçerli değildir. Marka anlatınızı aklınızda bulundurarak resim yayınlamayı hedefleyin. Altyazılarınıza ilgi çekici hikayeler eklemek markanızı daha ilişkilendirilebilir hale getirebilir.

Örneğin, Red Bull’un profilinde markasının hikayesine katkıda bulunan çok sayıda yüksek enerjili resim ve video bulunur.

6. Instagram takipçi tabanınızı büyütün.

Kitlenizi büyütmek ciddi zaman ve enerji gerektirir. Kolayca yükselme hayaliyle takipçi satın almak size cazip gelebilir… bunu sakın yapmayın! Takipçi satın almak gerçekte etkileşimi arttırmaz, etkileşim ise yayınlarınızın görülmesini sağlamak için gerçekten ihtiyacınız olan şeydir. (Ayrıca, Instagram'ın son API değişiklikleri bu takipçileri otomatik olarak silecek!)

Kitlenizi doğru şekilde büyütmek için odaklanabilecekleriniz aşağıdadır.

 • Kullanıcı adınızın tanınabilir ve aranabilir olduğundan emin olun. İnsanlar sizi bulamazsa, sizi takip edemezler! Biyografinizi doldurun. Birinin sizi takip etmeye karar vermeden önce sizi tanımak adına gördüğü ilk şey Instagram biyografinizdir, bu yüzden kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı belirttiğinizden emin olun.
 • Profiliniz optimize edildikten sonra (yukarda bahsettiğimiz), yayınlamaya başlayın. İnsanlara mesaj hashtag, reklam ve diğer yollarla gerçekten ulaşmaya başlamadan önce profilinizi 10 ila 15 yüksek kaliteli yayınla doldurmak iyi bir fikirdir. Kullanıcılar profilinizi ziyaret edip boş bulursa, muhtemelen sizi takip etmezler.
 • Ardından, ilginizi çeken ve işinizle ilgili hesapları takip etmeye başlayın. Instagram'ı bir topluluk gibi düşünün ve bölgenizdeki diğer işletmeleri veya ürününüzün, hizmetinizin keyfini çıkarabilecek insanları arayın. Hesapları takip ettikçe, Instagram takip edebileceğiniz ilgili önerileri de önerecektir.
 • Bir hesabı takip ettikten sonra, içerikleriyle etkileşime geçin. Bu, spama düşmeden kendi Instagram hesabınıza dikkat çekmenin en doğal yoludur. Bir hesabı takip ettiğinizde veya bir hesapla etkileşim kurduğunuzda, hesap sahibi bir bildirim alır. Bu, hesabınızı kontrol etmelerini ve sizi izlemeye başlamalarına sebep olacaktır. Yorumlarına cevap vererek ve içerikleriyle etkileşime geçerek takipçilerinizle bağlantıda kalın.
 • Başkalarını içeriğinizi paylaşmaya teşvik edin. Marka temsilcilerini hesabınızı paylaşmaya veya benzer hesaplarla ortak çalışmaya davet edin.
 • Son olarak, Instagram'ınızı diğer kanallarda da tanıttığınızdan emin olun. Web sitenize bir Instagram sosyal paylaşım düğmesi ekleyin ve Instagram'ınızı diğer sosyal platformlarda paylaşın. Bazen de daha fazla takipçi kazanmanın en hızlı yolu, sadece onlara takip edebileceklerini hatırlatmaktır!

7. Instagram takipçilerinizi müşterilere dönüştürün.

Sektörünüze özel bir takipçi tabanı oluşturduktan sonra, bu takipçileri para getiren müşterilere dönüştürmeye başlayabilirsiniz. İşte bazı stratejiler.

 • Promosyonlar: Fırsatlar, indirimler ve diğer teklifler Instagram kitlenizle ilk kez satış yapmanın harika bir yoludur. Unutmayın bir kez satın alan müşteri ikinci kez hatta üçüncü kez aynı indirim olmasa bile satın almaya istekli olur, o yüzden kar payınızı kısa bir dönem kısmaktan hatta ve hatta zararına satmaktan başlangıç sürecinde çekinmeyin, bu süreçte en önemlisi bunun bir indirim olduğu ve kısa süre süreceğini takipçilerin aklına sokmaktır. Takipçinizin teklifden faydalanmak için yapması gerekenleri eklediğinizden emin olun(Aramak için bir iş hattı vs.) ve aciliyet duygusu oluşturmak için mutlaka bir son tarih belirtin.
 • Yarışmalar: Birini müşteri yapmanın, ürününüzü denemesine izin vermekten daha iyi bir yol var mı? Takipçinin ücretsiz ürün alması için hesabınızı takip etmesini veya bir hashtag ile yayın göndermesini gerektiren yarışmalar yapın.
 • Yardım Kuruluşları: Y kuşağının %81'i, şirketlerin hayır kurumlarına kamu taahhüdü vermesini beklemektedir. Bunu yapmak markanız için samimiyet ve yakınlık oluşturabilir ve takipçileri müşterilere dönüştürmeye yardımcı olabilir. Örneğin, Gap Afrika'daki AIDS ile mücadeleye yardımcı olmak için Küresel Fon ile ortaklık kurdu. 2006 yılından bu yana bu sayede 130 milyon doların üzerinde bir artış sağlamıştır.
 • Tanıtımlar: Instagram, kitlenizin yeni ürünler almadan önce kısa bir bakış atması için harika bir platformdur. Profilinizi yalnızca ürün fotoğraflarıyla spam yapmamak kaydıyla, birkaç resim heyecan yaratabilir.
 • Canlı lansmanlar: Instagram canlı yayınlarını kullanarak yeni bir ürün veya hizmet sunmayı düşünün. Ardından, biyografinize bir satın alma bağlantısı ekleyerek kullanıcıları satın almaya yönlendirin.
Din

Allah neden kötülüklere izin veriyor?

Allah neden kötülüklere müsade etsin ki? Allah'ın kötülüklere izin vermesine dair cevap aslında çok basit ve açıktır. Eğer uygun bir...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı Kayıp Zeka ; instagram, takip, para kazanma, marka, ürün, hashtag, kitlenizi ve satın kavramlarını ele aldı, sosyal medya odaklı daha fazla eğitim & nasıl yapılır? makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.