Kongre, profesörün İran rejimiyle bağları olduğu iddiası nedeniyle Princeton Üniversitesi'ni soruşturuyor

ABD üniversite kampüslerinde faaliyet gösteren düşman yabancı rejimlere ilişkin endişelerin artmasıyla birlikte yasa yapıcılar, Princeton Üniversitesi'nde İran rejiminin etkisine ilişkin bir soruşturma başlattı.

Kongre, profesörün İran rejimiyle bağları olduğu iddiası nedeniyle Princeton Üniversitesi'ni soruşturuyor
Kongre, profesörün İran rejimiyle bağları olduğu iddiası nedeniyle Princeton Üniversitesi'ni soruşturuyor

ÖZEL: Etkili Temsilciler Meclisi Eğitim ve İşgücü Komitesi Perşembe günü, eski İranlı yetkili Seyed Hossein Mousavian'ın Princeton Üniversitesi'ndeki rolüne ilişkin bir soruşturma başlattı. Onun, terörizmi destekleyen bir devlet olan İran'ın çıkarlarını desteklediğinden şüphelenildiği iddia ediliyor.

On iki Cumhuriyetçi komite üyesi, Princeton Başkanı Christopher L. Eisgruber'e, İslam'ın etkisi hakkında ayrıntılı sorular içeren bir mektup gönderdi. Mousavian'ın New Jersey merkezli Ivy League kurumunun kampüsündeki faaliyetleri aracılığıyla İran Cumhuriyeti.

Tem. Princeton'a gönderilen mektuba öncülük eden Temsilci Jim Banks, R-Ind. ile birlikte R-Mich.'den Lisa McClain, Fox News Digital'e şunları söyledi: "Yüksek öğrenim çok uzun süredir radikal sola ve Amerika düşmanlarına boyun eğdi, İran rejiminin eski bir üyesine Princeton'da kürsü verilmiş olması bile bunun kanıtıdır."

"Açık konuşalım. İran İslam Cumhuriyeti bizim dostumuz değil. Onlar büyük bir düşman. Terörizmi destekleyen bir devlet ve Ortadoğu'da Hamas'a sempati duyan istikrarsızlaştırıcı bir güç. Radikal bir İranlının genç Amerikalıların zihinlerini manipüle etmesine izin veremeyiz ve bu konuda bir şeyler yapmamızın zamanı çoktan geçti," diye suçladı McClain.

< p>İRAN BAŞKANI BM'YE KONUŞMAYA HAZIRLANIRKEN Öfke: 'AMERİKAN VATANDAŞLARINI ÖLDÜRMEK İSTİYOR' 

Mousavian'ın davranışı, cenazeye katıldıktan sonra United Against a Nuclear Iran (Nükleer İran'a Karşı Birleşmiş) STK'sında alarm zillerine yol açtı ABD ve AB tarafından belirlenen İran rejimi teröristi Kasım Süleymani 2020'de Tahran'daydı ve 2022 İran TV programında Süleymani'ye saygı duruşunda yer aldı. Musavi, İran televizyonunda bir Amerikalının kendisine, Süleymani suikastı sırasında ABD'nin eski İran elçisi olan kocası Hook'un kendisiyle yüzleşmesinden korktuğu için "Brian Hook'un karısı birkaç gecedir uyuyamadı" dediğini söyledi. Fox News Digital'e konuşan Mousavian, "İran televizyonuyla yaptığım iki saatlik röportajın 10 saniyelik klibi bağlam dışına çıkarıldı" dedi. "İran televizyonu benimle yapılan röportajı hiçbir zaman yayınlamadı. Brian Hook'un ailesiyle ilgili 7-10 saniyelik bölümü yayınladı. Hem İran hem de ABD vatandaşlarına yönelik suikastlara ve suikast tehditlerine her zaman karşı çıktım."

ABD ordusu, İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü komutanı Süleymani'ye Ocak 2020'de Irak'ta suikast düzenledi. Orta Doğu'da 600'den fazla Amerikan askeri personelinin öldürülmesinde rol oynadığı iddia ediliyor.

"Başkan Trump, General Süleymani'ye suikast düzenlediğinde, ben İran'da annemi ziyaret ediyordum. Fox News Digital'e konuşan Mousavian, "Hastaneye kaldırıldı" dedi. "Bir araştırmacı olarak, bu suikasta verilen tepkiyi görmek için General Süleymani'nin cenazesine katıldım. Süleymani'nin cenazesine Tahran'da 7 milyon, diğer şehirlerde ise 20 milyon kişi katıldı. Bu, General Süleymani'nin popülaritesinin açık bir kanıtıydı."

Fox News Digital, Mousavian'a ABD hükümetinin Kudüs gücü de dahil olmak üzere Devrim Muhafızları'nı yabancı bir terör örgütü olarak sınıflandırmasına katılıp katılmadığını sorduğunda Mousavian şunları söyledi: " ABD CENTCOM [Amerika Birleşik Devletleri Merkez Komutanlığı] ve İran Kudüs Ordusu birbirlerini terör örgütü olarak tanımladı. Bence bu bitmek bilmeyen suçlamalar yerine oturup konuşmaları ve farklılıklarını barışçıl yollarla çözmeleri gerekiyor."

Fox News Digital yakın zamanda Devrim Muhafızları ve Süleymani'nin İran'a yardım etme konusundaki ilk planlamadaki rolü hakkında bir rapor yayınladı. Terörist hareket Hamas, 7 Ekim'de İsrail'in güneyinde Amerikalılar da dahil olmak üzere yaklaşık 1.200 kişiyi katletti. 

"Kötü niyetli rejimlerle işbirliği yapan bireyler Amerika'nın ortaöğretim sonrası eğitim sistemine sızmaya devam ediyor" Temsilci Virginia Foxx, R-N.C Eğitim ve İşgücü Komitesine başkanlık eden ., şunları söyledi.

"Seyed Hossein Mousavian'ın 15 yıldır Princeton'daki sığınağı bir ders kitabı örneğidir. Bu bireyler, Amerika'nın ulusal güvenlik duruşuna ciddi bir tehdit oluşturuyor ve herhangi bir müdahale eylemi veya özenli gözetim çabası olmaksızın, iltihaplanmaya terk ediliyorlar. Bariz yolsuzluğu ortaya çıkarmak ve fazlasıyla sıradan hale gelen nüfuz ticaretini açığa çıkarmak için çok ihtiyaç duyulan güneş ışığının zamanı geldi."

Mousavian Orta Doğu güvenliği ve nükleer politika konusunda uzmandır.

OBERLIN KOLEJİ'NİN 'BARIŞ PROFESÖRÜ', SALMAN RUSHDIE'NİN ÖLDÜRÜLMESİNE İLİŞKİN fetvayı onayladı

Kongredeki bazı kişileri şaşırtacak şekilde, STRATCOM, Ağustos 2023'te Mousavian'ı konuşmacı olarak ağırladı.

Kongre mektubuna göre, Mousavian'ın STRATCOM sempozyumuna katılması "hem Meclis hem de Senato'nun Silahlı Hizmetler Komitelerinin üyelerini ilgilendiriyordu. Ek olarak, bu konunun bazı yönleri Temsilciler Meclisi Eğitim ve İşgücü Komitesi üyeleri olarak bizi rahatsız ediyor."

STRATCOM'un Mousavian hakkındaki endişelere yanıt verip vermediği sorulduğunda, United States Strategic Co.'nun medya operasyonları şefi Joshua Kelsey …

A.B.D.

NYC'li Filistinli, yargıç öfkeli destekçilerini mahkemeden...

Yahudi karşıtı nefret suçu zanlısı Mahmud Musa'nın destekçileri, New York City yargıcının bir Yahudi adamın dövülmesi nedeniyle yedi...

A.B.D.

Aylardır kayıp olan Coloradolu yürüyüşçü ölü bulundu, köpeği...

Colorado'nun Pagosa Springs kentinde yaşayan 71 yaşındaki Rich Moore, köpeğiyle yaptığı yürüyüşten dönmeyi başaramadığından iki aydan...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; iran rejimi, eğitim ve işgücü, princeton üniversitesi, mousavian, işgücü komitesi, devrim muhafızları, general süleymani ve süleymani kavramlarını ele aldı, a.b.d. odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.