ABD ve Katar, Hamas'ın İsrail'e yönelik terör saldırıları sırasında İran'ın 6 milyar dolarlık fona erişimini engellemek için sessiz bir anlaşmaya vardı

Fox News Digital, ABD'nin İran'ın İsrail-Hamas savaşı sırasında 6 milyar dolarlık insani yardıma erişimini engellemek için Katar'la anlaşmaya vardığını doğruladı.

ABD ve Katar, Hamas'ın İsrail'e yönelik terör saldırıları sırasında İran'ın 6 milyar dolarlık fona erişimini engellemek için sessiz bir anlaşmaya vardı
ABD ve Katar, Hamas'ın İsrail'e yönelik terör saldırıları sırasında İran'ın 6 milyar dolarlık fona erişimini engellemek için sessiz bir anlaşmaya vardı

Yabancı kaynakların Fox News'e söylediğine göre ABD, Hamas'ın İsrail'e yönelik terör saldırıları sırasında İran'ın 6 milyar dolarlık insani yardıma erişimini engellemek için Katar'la "sessiz bir anlaşmaya" sahip.

Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo Perşembe günü Temsilciler Meclisi Demokratlarıyla bir araya geldi. Toplantıya aşina olan kaynaklar Fox News'a, Adeyemo'nun milletvekillerine ABD'nin Katar'la, dondurulmamış 6 milyar dolarlık paranın hiçbirini süresiz olarak İran'a taşımama konusunda sessiz bir anlaşmaya vardığını söylediğini söyledi.

Odada bulunan bir kaynak Fox News Digital'e, Adeyemo'nun o toplantıda kongredeki Demokratlara, ABD'nin Katar'la 6 milyar dolarlık fonu kaydırmama konusunda "sessiz bir anlaşmaya" vardığını söylediğini söyledi.

Meclis'in üst düzey bir yardımcısı Fox News'e, Kongre'nin Dışişleri Bakanlığı'ndan veya Biden yönetiminden finansmanı donduran resmi bir bildirim almadığını söyledi. Yardımcı, Perşembe günü erken saatlerde konuyla ilgili brifingde bundan bahsedilmediğini söyledi.

CUMHURİYETÇİLER, BAZI DEM MECLİSİ VEKİLLERİ HAMAS SALDIRILARINDA BİDEN'A İRAN VARLIKLARINI YENİDEN DONDURMA İSTİYOR

Eylül ayında Biden yönetimi İran'la bir anlaşma yaptı mahkumları takas etmek ve dondurulmuş İran fonlarından 6 milyar doları serbest bırakmak.

Anlaşmanın bir parçası olarak İran, İran'da tutuklu bulunan beş Amerikan vatandaşını serbest bıraktı ve ABD, ABD'de tutulan beş İran vatandaşını serbest bıraktı. ABD yaptırımlarını ihlal etme korkusu olmadan, Güney Kore'den Katar'a dondurulmuş 6 milyar dolarlık İran fonunun transferinden genel feragat. Yönetim yetkilileri, fonların yalnızca "gıda ve ilaç gibi insani ihtiyaçlar" için kullanılabileceğini söylüyor.

Paranın dondurulması, Hamas teröristlerinin hafta sonu İsrail'e büyük, ölümcül bir saldırı başlatmasından yaklaşık bir ay önce gerçekleşti. .

DEMOKRATLAR, BİDEN YÖNETİMİNİN 6 MİLYAR DOLARLIK İRAN VARLIKLARININ DONDURULMASI İÇİN CUMHURİYETÇİLERİN ÇALIŞMALARINA KATILDI

En az 27 Amerikalı öldürüldü terör saldırıları. ABD'li yetkililer, bilinmeyen sayıda Amerikalının Hamas tarafından rehin tutulduğunu söylüyor.

İran, Hamas'ın bilinen bir destekçisi ve İsrail'e yönelik saldırıları övdü. Dışişleri Bakanlığı geçmişte İran'ın, aralarında Hamas ve İslami Cihad'ın da bulunduğu Filistinli silahlı gruplara yılda yaklaşık 100 milyon dolar sağladığını belirtmişti.

Kongre Cumhuriyetçileri ve Demokratlar, Başkan Biden'ı varlıkları yeniden dondurmaya çağırıyordu — Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in defalarca Biden yönetiminin bunu yapabilecek kapasiteye sahip olduğunu söylediği bir şey.

BİDEN YÖNETİCİSİ TERÖR GRUBU HAMAS'I 'KESİNLİKLE' KINDI, ABD'NİN 'İSRAİL'İN YANINDA OLDUĞUNU' SÖYLEDİ

"Hakımızı saklı tutuyoruz Blinken, Perşembe günü Tel Aviv'de düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

ABD Yetkililer, İran'ın bu fonlardan hiçbirine erişemediğini vurguladı.

Beyaz Saray'daki Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Perşembe günü yaptığı açıklamada, 6 milyar doların "hala Katar bankasında durduğunu, her kuruşunun, her kuruşunun Katar bankasında durduğunu" söyledi. "

Paranın durdurulması için "anlaşma" konusunda baskı yapıldığında Kirby, "paranın hiçbirinin harcanmadığını" bir kez daha vurguladı ancak "hiçbir güncelleme" sağlamadı.

"Öyle ya da böyle diplomatik konuşmalardan bahsetmeyeceğim. Ve size söyleyebileceğim şey şu ki, o paranın her kuruşu hâlâ bir ülke bankasında duruyor. Hiçbiri değil, Bir kuruş bile harcanmadı” dedi. "Rejim bu paranın tek kuruşunu asla göremeyecekti. Her ne kadar Güney Kore'den Katar'a taşınmış olsa da bu hesap önceki yönetim tarafından tam da bu amaç için açılmıştı. Aslında 2018'de olduğunu düşünüyorum. Eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo aslında bu paranın ve bu hesapların yalnızca insani amaçlarla kullanılabileceğini ve denetimlerin olacağını oldukça detaylı bir şekilde anlattı."

"Biz' farklı bir şey yapmadık" diye devam etti. "Buna erişimleri olsa bile bu rejime gitmez. Gıda, ilaç, tıbbi ekipman, tarım ürünleri satın alması ve bunu doğrudan İran'ın yararına göndermesi için onayladığımız onaylı satıcılara gider. İran halkı."

Bu arada Temsilci Dan Meuser, 6 milyar dolarlık hesabı donduracak bir yasa çıkardı. Tasarı, Senatör Cotton ve Azınlık Lideri Mitch McConnell tarafından Senato'ya sunulan yasaya eşlik eden Meclis yasa tasarısı. Mevzuat aynı zamanda yönetimin yaptırımları daha fazla kaldırmasını veya İran'a ek yardım sağlamasını da yasaklıyor.

Politika & Siyaset

Vatandaş liderliğindeki yeniden sınırlandırma girişimi,...

Ohio Oylama Kurulu, imza toplamaya başlamak için vatandaşların öncülüğünde yeniden dağıtım sürecine izin verilmesi için önerilen bir...

Politika & Siyaset

İZLE: Cori Bush'un kocası, kampanyasından aldığı binlerce...

Fox News Digital'in elde ettiği videoya göre Temsilci Cori Bush'un kocası, kampanyasından aldığı ödemeler ve komitedeki mevcut görevi...

Bu makale gönderisinde, Kaybolmuşlar yazarı PrincepsTenebris ; iran, sessiz bir anlaşmaya, biden yönetimi, perşembe günü, anlaşmaya vardığını, terör saldırıları, erişimini engellemek ve katar kavramlarını ele aldı, politika & siyaset odaklı daha fazla gündem makale içeriği için aşağıda önerilen diğer alakalı gönderilere de göz atın.